Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Rola rehabilitacji w leczeniu wad postawy u dzieci

Rola rehabilitacji w leczeniu wad postawy u dzieci

leczenie wady postawy u chłopca

Coraz więcej dzieci zmaga się z problemem wad postawy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Są one często wynikiem długotrwałego przyjmowania nieprawidłowych pozycji ciała podczas siedzenia, stania czy chodzenia. Wpływ na ich rozwój mają również czynniki takie jak brak aktywności fizycznej czy długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych. W skorygowaniu nieprawidłowości może pomóc rehabilitacja. Na czym ona polega?

Diagnoza wad postawy u dzieci

Pierwszym krokiem w procesie leczenia wad postawy jest ich prawidłowa diagnoza. W tym celu wykorzystuje się różne metody, które pozwalają na ocenę stanu aparatu ruchu oraz funkcjonowania poszczególnych części ciała. Podczas badania lekarz lub fizjoterapeuta ocenia m.in. symetrię ciała, równowagę mięśniową, zakres ruchomości stawów oraz obecność ewentualnych deformacji.

W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie dodatkowych badań, takich jak rentgen czy badanie USG. Pozwalają one na zobrazowanie struktur kostnych i stawowych oraz diagnozę i dobór rehabilitacji wad postawy u dzieci. Na Śląsku fizjoterapią może zająć się m.in. Centrum Synergia.

Metody rehabilitacji w leczeniu wad postawy u dzieci

W leczeniu wad postawy u dzieci stosuje się różnorodne metody rehabilitacyjne, które mają na celu korygowanie nieprawidłowości oraz przywracanie prawidłowego funkcjonowania aparatu ruchu. Wybór odpowiedniej zależy od rodzaju wady, stopnia jej zaawansowania oraz indywidualnych potrzeb dziecka. Jedną ze stosowanych metod jest kinezyterapia, czyli terapia ruchem. Ma ona na celu wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno indywidualnie, jak i grupowo, a także w formie zabaw ruchowych czy zajęć sportowych. Należy wspomnieć o terapii manualnej. Pozwala ona na rozluźnienie napiętych mięśni, poprawia elastyczność tkanek czy zmniejsza ból. Ważnym elementem rehabilitacji jest też edukacja dzieci i rodziców na temat prawidłowej postawy ciała oraz zdrowego stylu życia.