Kontakt

Przejdź do treści

Masaż powięziowy

W naszym ośrodku w Chorzowie wykonujemy masaże lecznicze nazywane masażami powięziowymi, które przynoszą ulgę w bólu mięśni i stawów, poprawiają zakres ruchomości tkanek i ogólne funkcjonowanie organizmu. Z terapii mięśniowo-powięziowej może skorzystać szerokie spektrum pacjentów, dlatego też ta nowoczesna forma rehabilitacji cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Masaże powięziowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu ostrego, przewlekłego bólu mięśni i stawów u pacjentów w każdym wieku.

Na czym polega masaż mięśniowo-powięziowy?

Terapia mięśniowo-powięziowa jest nowoczesną metodą fizjoterapii stosowaną w leczeniu bólu mięśni i stawów. Opiera się na koncepcji taśm anatomicznych stworzonych przez Toma Myersa, amerykańskiego fizjoterapeutę. Według tej koncepcji różne struktury ciała, powięzi i mięśni łączą się w układy zwane taśmami mięśniowymi. Wspomniane tkanki ulegają jednak często przeciążeniom i sklejają się ze sobą, ograniczając ruchomość i prowokując stany zapalne. Masaż mięśniowo-powięziowy ma na celu przywrócenie mobilności oraz elastyczności chorym tkankom poprzez rozerwanie złączonych powięzi i mięśni.

Jakie są wskazania do masażu powięziowego?

Masaż powięziowy jest wskazany m.in. przy chorobach reumatycznych oraz zespołach bólowych, takich jak rwa kulszowa czy łokieć tenisisty. Jego wykonywanie może być również wskazane w przypadku bólów kończyn niewiadomego pochodzenia. Z terapii mięśniowo-powięziowej może skorzystać każdy pacjent kierujący się do naszego ośrodka w Chorzowie na rehabilitację ortopedyczną lub neurologiczną z powodu bólu. Powięziowy masaż leczniczy przynosi również ulgę osobom cierpiącym na migreny oraz pacjentom ze wskazaniami psychosomatycznymi.

Efekty powięziowego masażu leczniczego

Cała seria zabiegów powięziowego masażu leczniczego potrafi skutecznie wyeliminować przyczyny bólu mięśniowo-powięziowego. Jednak by masaż leczniczy przyniósł jak najlepsze efekty, wymagane jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, ponieważ taśmy mięśniowo-powięziowe wymagają holistycznego i cierpliwego zrozumienia. Powięź głęboka i powięź powierzchowna ciała mogą dawać bardzo różne obrazy bólowe.

masaz plecow

Ile spotkań obejmuje terapia mięśniowo-powięziowa?

Zdarza się, że samo badanie oraz dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta nakierowują fizjoterapeutę na prawidłową przyczynę bólu. Wówczas już jedna sesja masażu powięziowego może okazać się wystarczająca w procesie leczenia. Najczęściej jednak dopiero 2–3 spotkania z fizjoterapeutą w odpowiednich odstępach czasowych przynoszą pierwszą ulgę w bólu. Dzieje się tak m.in. z uwagi na to, że niekiedy ból w danej okolicy ciała może pochodzić z zupełnie innego miejsca. Dla przykładu, ból mięśniowo-powięziowy stawu kolanowego może wynikać z nieprawidłowego ustawienia miednicy i biodra. W takim przypadku nieprzyjemne dla pacjenta odczucia powoduje najczęściej dysbalans taśm mięśniowo-powięziowych, które łączą ze sobą te stawy.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!