Kontakt

Przejdź do treści

Rehabilitacja wad postawy

Rehabilitacja wad postawy u dzieci – Śląsk

Wady postawy u dzieci są poważnym problemem, który może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości, takich jak bóle kręgosłupa i problemy z układem ruchu. Dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat dbać o prawidłową postawę dziecka poprzez odpowiednie ćwiczenia i zapobieganie wadom postawy. W naszym gabinecie specjaliści pomogą w diagnozie i leczeniu wad postawy u dzieci, co pozwoli im uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

2. Skolioza

Mówiąc prostym językiem jest to skrzywienie kręgosłupa, jego odchylenie od prawidłowej osi.
Kręgosłup ustawia się w kształcie litery „C” (skolioza jednołukowa) lub „S” (skolioza dwułukowa)
Pojawia się jako konsekwencja wielu nieprawidłowości:

 • zaburzenia napięcia mięśniowego już w wieku niemowlęcym,
 • asymetria ułożeniowa u niemowląt,
 • wczesna pionizacja dziecka,
 • z powodu małej ilości ruchu,
 • nieprawidłowości w innych segmentach ciała np. skręcenie miednicy, asymetrie miednicy, łopatek,
 • krótsza kończyna dolna,
 • wady stóp i kolan: koślawość, szpotawość, płaskostopie

Niepokojące jest, że bardzo dużo dzieci trafia na rehabilitację już z podejrzeniem, czy rozpoznaniem skrzywienia kręgosłupa, czyli z skoliozą, której można uniknąć. Dlatego jeśli zauważycie Państwo u dziecka którykolwiek z powyższych czynników warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

W przypadku stwierdzenia wady postawy konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie INDYWIDUALNEJ rehabilitacji. Nie ma dwojga takich samych dzieci, dlatego też nie ma dwóch identycznych skolioz i każda z nich wymaga odrębnej terapii.

Wyróżniamy także skoliozy związane z różnymi chorobami np. neurogenne, skoliozy wrodzone związane z deformacjami kręgosłupa, które mają dużo cięższy przebieg, jednak najczęściej występują skoliozy nabyte/funkcjonalne, o których mowa powyżej.

Terapia dzieci
1. Wady stóp

Powstają jako skutek obniżonego napięcia mięśniowego oraz słabego aparatu więzadłowo-mięśniowego. Wada dotyczy nie tylko samej stopy, ale całej postawy. Z tego względu, rehabilitacja wad postawy u dzieci na Śląsku powinna być przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni program ćwiczeń oraz ewentualne korygujące środki ortopedyczne. Wady postawy u dzieci, takie jak płaskostopie czy stopa koślawa mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Dlatego już od najmłodszych lat warto dbać o prawidłowy rozwój i postawę dziecka, stosując odpowiednią rehabilitację.

Stopa jest tylko narzędziem, które przenosi ciężar naszego ciała podczas stania i chodu. Gdy obciążenia są zbyt duże w stosunku do siły mięśni, stopy chcąc wyrównać te deficyty ustawiają się nieprawidłowo. Bardzo częstą konsekwencją niewłaściwej postawy oraz wad stóp są ból pleców, zmęczenie, ograniczenie ruchomości czy nawet problemy z układem krążenia. Dziecko z wadą postawy może być bardziej narażone na urazy oraz trudniej mu będzie wykonywać pewne ruchy czy ćwiczenia fizyczne.

2. Stopy płaskie (płaskostopie) i stopy koślawe

Najczęstsze z wad będące skutkiem wiotkości aparatu więzadłowego stopy i w największym stopniu znoszące optymalne punkty podporu ciała.

3. Płaskostopie

To spłaszczenie łuku poprzecznego stopy, nierzadko także podłużnego i poszerzenie przodu stopy (często występuje razem z koślawością stóp). W wyniku tego nacisk jest źle rozłożony, a stopy ulegają przeciążeniom. Rehabilitacja płaskostopia u dzieci opiera się przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń oraz wprowadzeniu korygujących wkładek ortopedycznych.

4. Stopy koślawe

Wada, w której stopa opiera się na wewnętrznej stronie, a pięta schodzi do wewnątrz.

Stopy szpotawe

Wada, w której stopa opiera się na zewnętrznej stronie, a pięta schodzi na zewnątrz.

Wyróżniamy także wady, które często dotyczą nie tylko układu więzadłowo – mięśniowego, ale również są skutkiem/objawem nieprawidłowości układu nerwowego i/lub występują jako wady wrodzone:

 • stopy końsko-koślawe
 • stopa wydrążona
 • palce młotkowate
 • paluch koślawy

Wady kolan

Szpotawość kolan

Nogi łukowato wygięte w kształcie litery „O”, gdy podudzia kierują się na zewnątrz

Koślawość kolan

Nogi w kształcie „iksów”, gdy kolana kierują się do wewnątrz

Wielu specjalistów przekonuje rodziców, że dziecko wyrośnie np. z koślawości kolan, czy stóp, pleców okrągłych. Niestety przy dzisiejszym trybie życia, gdy dzieci ponad połowę dnia spędzają w pozycji siedzącej i zdecydowanie mają zbyt mało ruchu szanse na samoistną korekcję wad maleją i istnieje duże ryzyko, że będą się pogłębiać i wpływać na powstawanie innych wad postawy.

Dlatego jeśli zauważą Pastwo obecność któregokolwiek z powyższych czynników warto umówić się na wizytę. Nasz fizjoterapeuta dokładnie przyjrzy się postawie Twojego dziecka i oceni czy dana wada wymaga korekcji i ewentualnego rozpoczęcia rehabilitacji.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!