Chcesz zapisać się na wizytę?
Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!
Profilaktyka w obniżonym napięciu mięśniowym
Skrzywienia kręgosłupa (skoliozy)
Plecy płaskie, okrągłe, okrągło-wklęsłe
Wady stóp i kolan
Asymetrie w ustawieniu miednicy, łopatek
Skrzywienia kręgosłupa (skoliozy)
Plecy płaskie, okrągłe, okrągło-wklęsłe
Mówiąc prostym językiem jest to skrzywienie kręgosłupa, jego odchylenie od prawidłowej osi.
Kręgosłup ustawia się w kształcie litery „C” (skolioza jednołukowa) lub „S” (skolioza dwułukowa)
Pojawia się jako konsekwencja wielu nieprawidłowości:
Niepokojące jest, że bardzo dużo dzieci trafia na rehabilitację już z podejrzeniem, czy rozpoznaniem skrzywienia kręgosłupa, czyli z skoliozą, której można uniknąć. Dlatego jeśli zauważycie Państwo u dziecka którykolwiek z powyższych czynników warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
W przypadku stwierdzenia wady postawy konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie INDYWIDUALNEJ rehabilitacji. Nie ma dwojga takich samych dzieci, dlatego też nie ma dwóch identycznych skolioz i każda z nich wymaga odrębnej terapii.
Wyróżniamy także skoliozy związane z różnymi chorobami np. neurogenne, skoliozy wrodzone związane z deformacjami kręgosłupa, które mają dużo cięższy przebieg, jednak najczęściej występują skoliozy nabyte/funkcjonalne, o których mowa powyżej.
Powstają jako skutek obniżonego napięcia mięśniowego oraz słabego aparatu więzadłowo-mięśniowego. Wada dotyczy nie tylko samej stopy, ale całej postawy.
Stopa jest tylko narzędziem, które przenosi ciężar naszego ciała podczas stania i chodu.
Gdy obciążenia są zbyt duże w stosunku do siły mięśni, stopy chcąc wyrównać te deficyty ustawiają się nieprawidłowo.
Najczęstsze z wad będące skutkiem wiotkości aparatu więzadłowego stopy i w największym stopniu znoszące optymalne punkty podporu ciała.
To spłaszczenie łuku poprzecznego stopy, nierzadko także podłużnego i poszerzenie przodu stopy (często występuje razem z koślawością stóp).
Wada, w której stopa opiera się na wewnętrznej stronie, a pięta schodzi do wewnątrz.
Wada, w której stopa opiera się na zewnętrznej stronie, a pięta schodzi na zewnątrz.
Wyróżniamy także wady, które często dotyczą nie tylko układu więzadłowo – mięśniowego, ale również są skutkiem/objawem nieprawidłowości układu nerwowego i/lub występują jako wady wrodzone:
Nogi łukowato wygięte w kształcie litery „O”, gdy podudzia kierują się na zewnątrz
Nogi w kształcie „iksów”, gdy kolana kierują się do wewnątrz
Wielu specjalistów przekonuje rodziców, że dziecko wyrośnie np. z koślawości kolan, czy stóp, pleców okrągłych. Niestety przy dzisiejszym trybie życia, gdy dzieci ponad połowę dnia spędzają w pozycji siedzącej i zdecydowanie mają zbyt mało ruchu szanse na samoistną korekcję wad maleją i istnieje duże ryzyko, że będą się pogłębiać i wpływać na powstawanie innych wad postawy.
Dlatego jeśli zauważą Pastwo obecność któregokolwiek z powyższych czynników warto umówić się na wizytę. Nasz fizjoterapeuta dokładnie przyjrzy się postawie Twojego dziecka i oceni czy dana wada wymaga korekcji i ewentualnego rozpoczęcia rehabilitacji.
Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!