Kontakt

Przejdź do treści

Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja i fizjoterapia ortopedyczna Chorzów

Rehabilitacja stomatologiczna to dział rehabilitacji medycznej zajmujący się naprawą funkcjonalności ruchu w obrębie układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego.

Znajduje swoje zastosowanie m.in. przed i po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzoczaszki, ale wykorzystywana jest również w terapii bólu i innych dolegliwości występujących w tym rejonie twarzy. Fizjoterapia stomatologiczna to w Polsce jeszcze stosunkowo mało znana dziedzina medycyny, jednak ze względu na swój praktyczny charakter zdobywa coraz większą popularność.

Do kogo zwrócić się z bólem szczęki?

Dolegliwości związane ze stawem skroniowo-żuchwowym najczęściej skłaniają pacjentów do poszukiwania pomocy u stomatologa lub ortodonty, co jest jak najbardziej uzasadnionym działaniem. Ból szczęki i zębów jest często związany z zaniedbaniami dotyczącymi higieny jamy ustnej, dlatego pierwszym krokiem powinna być likwidacja przyczyn stomatologicznych.

Należy jednak pamiętać, że w celu osiągnięcia optymalnego efektu leczniczego istnieje konieczność współpracy między specjalistami. Dolegliwości, które pojawiły się wraz z problemami stomatologicznymi, nie muszą zniknąć zaraz po wyleczeniu zmian próchnicowych czy uzupełnieniu braków w uzębieniu. Ponadto czasem objawy są niezwiązane ze stanem uzębienia, a na rozwój dolegliwości mógł wpłynąć np. nadmierny stres.

Warto wówczas spojrzeć na ten problem z innej perspektywy – staw skroniowo-żuchwowy jest elementem narządu ruchu, jest wzmocniony więzadłami, posiada powierzchnie stawowe pokryte chrząstką oraz jest „obsługiwany” przez mięśnie żucia. Właśnie z tego względu rehabilitacja stomatologiczna powinna stać się elementem kompleksowej terapii w dolegliwościach związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym. Taką rehabilitację zapewniamy w naszym ośrodku na Śląsku.

Jakie są przesłanki do rehabilitacji stomatologicznej?

Przesłanką do rozpoczęcia rehabilitacji stomatologicznej są zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym. Mogą o nich świadczyć poniższe objawy:

  • ból zlokalizowanym w obrębie mięśni zaangażowanych w czynność żucia,
  • bóle okolic szczęki, skroni i/lub uszu,
  • bóle głowy o charakterze podobnym do migreny,
  • ograniczenie w otwieraniu i zamykaniu ust,
  • słyszalne trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • przeskakiwanie stawu skroniowo-żuchwowego lub nawet jego blokowanie,
  • szumy w uszach,
  • trudności z przełykaniem,
  • wzmożone napięcie mięśni karku,
  • bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami),
  • bóle zębów po wykluczeniu przyczyn stomatologicznych.
Rehabilitacja stomatologiczna
Rehabilitacja stomatologiczna

Należy jednak zaznaczyć, że przyczyny tych objawów mogą być różne, a zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym będące przesłanką do rozpoczęcia fizjoterapii stomatologicznej może zdiagnozować tylko lekarz lub certyfikowany terapeuta podczas wizyty diagnostycznej.

Przebieg wizyty diagnostycznej

W trakcie wizyty diagnostycznej w naszym ośrodku na Śląsku terapeuta przeprowadza wywiad z Klientem oraz wykonuje badania przedmiotowe. W zakresie badania fizykalnego terapeuta sprawdza przede wszystkim:

  • mobilność żuchwy,
  • zakres ruchu stawów skroniowo-żuchwowych,
  • ewentualne odgłosy wydawane przez staw skroniowo-żuchwowy,
  • stan uzębienia,
  • stan języka,
  • tkliwość mięśni.

Wizyta diagnostyczna ma na celu poznanie przyczyn występujących objawów, zgłębienie ich charakteru oraz opracowanie najlepszego planu rehabilitacyjnego.

Na czym polega rehabilitacja stomatologiczna?

Rehabilitacja stomatologiczna polega głównie na terapii tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz ust celem normalizacji napięć i redukcji objawów bólowych. Za pomocą terapii manualnej przywracana jest ruchomość w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i stawów kręgosłupa. Uzupełnieniem tych działań są odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające konkretne mięśnie oraz rozluźniające inne tkanki miękkie, cechujące się nadmiernym napięciem.

Sesje fizjoterapeutyczne odbywają się zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu, a całkowita ilość spotkań zależna jest od indywidualnego stanu pacjenta oraz postępów terapii.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!