Kontakt

Przejdź do treści

Rehabilitacja dyskopatii kręgosłupa

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna – Śląsk

Rehabilitacja neurologiczna to pojęcie bardzo szerokie, które oznacza złożone działania dążące przede wszystkim do poprawy sprawności fizycznej i zapewnienie ulgi w bólu, który ma podłoże neurologiczne.

Korzystać z niej mogą pacjenci z dolegliwościami o różnorodnych przyczynach – między innymi sprawdza się w leczeniu objawów współwystępujących z:

  • ostrym i przewlekłym zespole bólowym kręgosłupa,
  • zapaleniem nerwów obwodowych (rwa kulszowa, rwa ramienna),
  • polineuropatiami,
  • stanami po udarach mózgu (niedowłady, porażenia),
  • stanami po urazach kręgosłupa,
  • guzami mózgu i SM.
Rehabilitacja neurologiczna
Centrum Synergia Rehabilitacja

Zatem rehabilitacją neurologiczną obejmuje się zarówno pacjentów z najczęściej spotykanymi problemami bólowymi określanymi mianem dyskopatii kręgosłupa, jak i tych, którzy cierpią na schorzenia bardziej dotkliwe w konsekwencjach dla ich funkcjonowania: udary czy polineuropatie. W naszym ośrodku na Śląsku przykładamy wagę do tego, aby – dzięki indywidualnej pracy z każdym pacjentem – efekt terapeutyczny był szybki i trwały.

Rehabilitacja dyskopatii kręgosłupa

Pacjentom z dyskopatią, ostrymi zespołami bólowymi kręgosłupa czy bólami korzeniowymi (rwą kulszową) proponujemy kompleksową, indywidualnie zaplanowaną rehabilitację neurologiczną. Plan terapii obejmuje zazwyczaj wiele technik rozluźniających i przeciwbólowych, a także masaże lecznicze, nowoczesną fizykoterapię oraz odpowiednio ukierunkowaną terapię manualną. Wszystkie zajęcia i ćwiczenia dobieramy na podstawie wniosków wysnutych z uprzednio zebranego wywiadu oraz przeprowadzonych badań fizykalnych.

Dyskopatia kręgosłupa to coraz częściej pojawiająca się w naszych gabinetach jednostka chorobowa, a wynikiem jej występowania jest nie tylko proces starzenia się, ale również siedzący tryb życia. Na rehabilitację dyskopatii kręgosłupa kierowani są młodzi pacjenci, którzy:

  • ograniczają aktywność fizyczną ze względu na brak czasu;
  • nie znają podstawowych zasad pracy w pozycji siedzącej;
  • nie utrzymują prawidłowej postawy ciała.

Jednak podstawową przyczyną rozwoju zmian dyskopatycznych jest występowanie zmian zwyrodnieniowych oraz spadek uwodnienia jądra miażdżystego.

Rehabilitacja rwy kulszowej

Podczas rehabilitacji rwy kulszowej wdrażamy nowoczesne zabiegi z zakresu fizjoterapii i masażu leczniczego. Podczas leczenia kluczowe jest zwalczanie bólu oraz wygaszenie zapalenia. Do technik najczęściej stosowanych w rehabilitacji rwy kulszowej należy kinezyterapia, terapia manualna oraz kinesiotaping, co dla wielu pacjentów stanowi jeszcze nowatorską metodę. Taping polega na przyklejaniu specjalnych plastrów w odpowiednich miejscach. Wpływa to m.in. na utrzymanie prawidłowej postawy.

Leczenie bólu kręgosłupa

Uciążliwy, trudny do zniesienia ból kręgosłupa dotyka wielu osób, bez względu na wiek i rodzaj wykonywanej pracy. Ból ten stanowi poważne wyzwanie w codziennym życiu dla każdego, kto z nim się zmaga i może wynikać z różnych przyczyn, takich jak urazy, siedzący tryb życia, nadwaga czy nieprawidłowa postawa. Rehabilitacja jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia, która pozwala na znalezienie ulgi i poprawę jakości życia pacjentów. Leczenie bólu kręgosłupa poprzez rehabilitację ważne jest zarówno w sytuacji wytępienia pierwszych objawów, jak i w przypadku zaawansowanych już schorzeń. W zależności od przyczyn i stanu zdrowia pacjenta, wprowadzenie odpowiednio dobranych zabiegów może przyczynić się do przywrócenia sprawności lub uzupełniać terapię leczenia bólu kręgosłupa. Podstawą są ćwiczenia terapeutyczne, których celem jest poprawa siły i wytrzymałości mięśni pleców oraz wzrost elastyczności i ruchomości kręgosłupa. Ćwiczenia mogą obejmować zarówno elementy rozciągające, jak i wzmacniające. Dobór odpowiednich ćwiczeń zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju problemu z plecami. W leczeniu bólu kręgosłupa na Śląsku stosuje się także terapię manualną. Polega ona na wykonywaniu przez fizjoterapeutę różnych technik manipulacji oraz mobilizacji kręgosłupa i mięśni pleców. Terapia manualna może przynieść ulgę w bólu, poprawić ruchomość stawów oraz zmniejszyć napięcie mięśniowe.

W naszym centrum rehabilitacji na Śląsku dokładamy wszelkich starań, aby pacjenci w sposób bezpieczny odzyskiwali sprawność fizyczną.Rehabilitacja niedowładów i porażeń

W naszym ośrodku na Śląsku uczymy pacjentów aktywnie pokonywać swoje dolegliwości związane m.in. z udarami i urazami rdzenia kręgowego. Usprawniamy także osoby z guzami mózgu oraz te cierpiące na niedowłady i porażenia. W tym celu wykorzystujemy metody NDT Bobath oraz PNF.

Pacjentom, którzy cierpią z powodu konsekwencji poważnych zespołów klinicznych wpływających na funkcjonowanie ich układu nerwowego, proponujemy szeroko zakrojoną rehabilitację neurologiczną, dopasowaną do ich potrzeb i możliwości. Składa się ona z szeregu działań, których celem jest optymalizacja udziału i funkcjonowania danej osoby w społeczeństwie. Rehabilitacja neurologiczna wiąże się też z przywróceniem możliwie jak najwyższej jakości życia.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!