Kontakt

Przejdź do treści

Fala uderzeniowa

Zabiegi wykonujemy z wykorzystaniem aparatu amerykańskiej firmy Chattanoga – Intelect® RPW

 
 
 
 
Fala uderzeniowa

Rehabilitacja i fizjoterapia ortopedyczna Chorzów

Cierpisz z powodu ostrego lub przewlekłego bólu kości, mięśni, ścięgien, wiązadeł bądź torebek stawowych? Możesz zacząć uczęszczać na terapię falą uderzeniową do naszego ośrodka na Śląsku.

Celem odbycia serii zabiegów jest niwelowanie bólu związanego ze stanami chorobowymi układu mięśniowo-szkieletowego. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że terapia falą uderzeniową sama w sobie niestety potrafi być dosyć bolesna. Im bliżej silnie unerwionej części ciała jest przeprowadzany zabieg, tym bardziej wzrasta stopień odczuwania doznań bólowych w trakcie sesji terapeutycznej.

Fala uderzeniowa

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową (SWT – ang. schock wave therapy) to nieinwazyjna metoda wykorzystująca fale mechaniczne (akustyczne) o małej częstotliwości i wysokiej amplitudzie. Emitowane fale ogniskowane są na danym obiekcie np. punkcie spustowym. W fizjoterapii falę uderzeniową (ESWT – ang. extracorporeal shockwave therapy) stosuje się głównie ze względu na jej działanie zwiększające ukrwienie oraz stymulujące regenerację tkanek, co z kolei przynosi działanie przeciwbólowe.

Zabieg zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut. Na miejsce, w którym u pacjenta występuje ból, nakładany jest żel sprzęgający. Następnie przystawiany jest tam aplikator odpowiadający za przekazywanie wytworzonej fali mechanicznej. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa impulsowe uderzenia. Terapia falą uderzeniową obejmuje zazwyczaj serię kilku zabiegów odbywających się w regularnych odstępach czasu.

Wskazania do terapii falą uderzeniową

Wśród głównych wskazań do odbycia terapii falą uderzeniową można wyróżnić:

Zmiany chorobowe ścięgien (tendinopatie) i przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca (entezopatie). Przykładem tej grupy schorzeń jest m.in. tzw. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, a także zmiany przeciążeniowe i zapalne ścięgna Achillesa bądź ścięgien mięśni wchodzących w skład pierścienia rotatorów, który bierze udział w stabilizacji barku.

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego, czyli zespół klinicznych objawów, wśród których wymienić można charakterystyczną wrażliwość mięśni oraz palpacyjnie wyczuwalne napięcie w miejscach występowania punktów spustowych (trigger points). Pacjenci z tym zespołem cierpią z powodu bólu mięśniowo-szkieletowego, a także często skarżą się na osłabienie siły mięśniowej czy ograniczenie zakresu ruchu w stawach.

Zmiany w obrębie kaletek maziowych i torebek stawowych. Do zabiegu kwalifikują się m.in. osoby mające zapalenie kaletki łokciowej czy zapalenie torebki stawu ramiennego.

Pourazowe kostniejące zapalenie mięśni polegające na nietypowym namnożeniu się tkanki kostnej w obrębie mięśni szkieletowych, w których wcześniej powstał krwiak.

Przeciwwskazania do zabiegu falą uderzeniową

Warto wiedzieć, że ze względu na konieczność wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do terapii falą uderzeniową, pierwsza wizyta zawsze łączy się z dokładną diagnostyką problemu w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Przeciwwskazaniem może być np. ciąża, niedawno przebyty zawał serca czy nowotwór. Jeśli jednak nasz specjalista nie doszuka się niczego, co wyklucza przeprowadzenie zabiegu, może on zostać wykonany już na pierwszej wizycie.

Skutki uboczne terapii falą uderzeniową

Przed odbyciem sesji terapeutycznej należy zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia potencjalnych efektów ubocznych zabiegu falą uderzeniową. Wśród nich można wymienić wrażenie niepożądanego bólu (zarówno podczas, jak i po zabiegu), miejscowe zaczerwienienie i/lub obrzęk, łagodne drętwienie i mrowienie tkanek, krwiaki, a także zawroty głowy i nudności.

Więcej informacji o tej metodzie znajduje się w zakładce „Fala uderzeniowa – FAQ”

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!