Kontakt

Przejdź do treści

Kinesiology Taping

Kinesiotaping

Kinesiotaping – Śląsk

Kinesiology Taping (kinesiotaping) to metoda oparta o zasady kinezjologii, rozwinięta w latach 70-tych ubiegłego wieku dzięki doktorowi Kenzo Kase, japońskiemu chiropraktykowi. Polega ona na aplikacji na ciele (w ściśle określony sposób) specjalistycznego, elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, a także sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie.

 

Podczas zabiegu kinesiotapingu jest oczywiście również czas na ocenę stanu pacjenta. Fizjoterapeuta szuka wówczas za pomocą testów screeningowych przyczyny dysfunkcji i bólu. Aplikacje plastrem Kinesiology wykonywane są po uprzedniej ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych.

Jakie właściwości ma plaster Kinesiology Tape?

Plaster Kinesiology Tape/K-Active Tape® jest wykonany z wysokiej jakości bawełny z warstwą 100% akrylu o kształcie sinusoidy. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość (w zakresie 130-140%) są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza i hipoalergiczny.

Co ma na celu kinesiotaping?

Kinesiology Taping ma przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne. Bezpośrednim efektem aplikacji plastra jest pofałdowanie powierzchni skóry. Powoduje to zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, co aktywuje procesy samoleczenia. Aplikacje Kinesiology Tape pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego oraz aktywowanie mięśni uszkodzonych, a także:

  • zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry,
  • likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne,
  • korygują niewłaściwe pozycje stawów oraz ułożenia powięzi i skóry,
  • poprawiają mikrokrążenie.

W kinesiotapingu wykorzystuje się aplikację: mięśniową, więzadłową, powięziową, korekcji powięziowej, limfatyczną i funkcjonalną oraz połączenia w/w technik w zależności od potrzeb terapeutycznych.

Kinesiotaping jako rehabilitacja bolesnego barku

Częstą przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie barku są przeciążenia oraz urazy, którym nierzadko towarzyszy zaburzenie ruchomości powięzi. Stanowi ono mechanizm utrudniający samoleczenie. Kinesiotaping okazuje się skuteczną metodą rehabilitacji bolesnego barku. Przy pomocy plastrów można skutecznie oddziaływać na zmniejszenie restrykcji mięśniowo-powięziowych, co ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek, prowadząc do uzyskania ulgi w bólu.

Zalety stosowania Kinesiology Tapingu

Zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry i mięśni

Usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne

Wspomaga pracę mięśni

Koryguje niewłaściwą pozycję stawu

Wpływ na funkcje mięśni

Kinesiology taping

Wpływ na funkcje stawów

Wpływ na funkcje układu limfatycznego

Kinesiotaping

Zastosowania kinesiotapingu

Wskazaniem do kinesiotapingu mogą być m.in.:

  • bóle kręgosłupa,
  • bóle kolan (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego),
  • dolegliwości bólowe barku,
  • zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka),
  • bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
  • stan po skręceniach i zwichnięcia stawów,
  • paluch koślawy (Hallux valgus),
  • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa,
  • niestabilność stawów oraz uszkodzenia mięśni lub więzadeł,
  • dysfunkcje spowodowane nieprawidłową pracą układu receptorowo-mięśniowego,
  • wady postawy (np. skolioza) w celach korekcyjnych,
  • blizny, krwiaki, zaburzenia krążenia, chłonki, obrzęki (występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży) i inne dolegliwości będące wskazaniami do drenażu limfatycznego.

Kinesiotaping jest stosowany również w celu poprawy zmysłu propriocepcji, którego pogorszenie wiąże się zazwyczaj z zaburzeniami neurologicznymi. Sesje wpływają wówczas na uzyskanie lepszej stabilizacji i koordynacji ruchów. Ponadto kinesiotaping może być stosowany pourazowo i pooperacyjnie, ponieważ usprawnia procesy gojenia, np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub szyciu ścięgna Achillesa.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!