Kontakt

Przejdź do treści

USG narządu ruchu

USG narządu ruchu

USG fizjoterapeutyczne – Śląsk

naszym ośrodku w Chorzowie działa pracownia USG, w której wykonujemy badania USG narządu ruchu. Zachęcamy do złożenia wizyty w celu uzyskania dokładnej analizy wybranej części układu mięśniowo-szkieletowego. 

Fizjoterapeuta, obserwując obraz ultrasonograficzny, jest w stanie wychwycić nieprawidłowości w ruchach poszczególnych tkanek względem siebie oraz ocenić stopień urazu lub uszkodzenia mięśni, stawów, więzadeł oraz innych struktur. Ze względu na to, że badanie USG narządu ruchu nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka, może być wykonywane wielokrotnie – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Przeprowadzamy m.in. USG kolan i bioder, a także:

  • USG stawu ramiennego,
  • USG stawu łokciowego,
  • USG stawu skokowego,
  • USG stopy,
  • USG nadgarstka,
  • USG ręki.
Zabiegi Fizykalne

W jakim celu stosuje się USG ortopedyczne?

Jak zostało wspomniane, obserwacja tkanek przez ultrasonograf pozwala na wykrycie nieprawidłowości, ewentualnych uszkodzeń czy dysfunkcji w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ponadto dzięki możliwości regularnego poddawania pacjenta badaniu, USG umożliwia śledzenie efektów leczenia oraz ocenę stopienia gojenia się tkanek.

Ponadto ogromną zaletą ultrasonografu jest możliwość wykorzystania go przez fizjoterapeutę bezpośrednio podczas zajęć terapeutycznych. Wówczas pacjent, spoglądając na ekran monitora, obserwuje jak wygląda jego mięsień w stanie napięcia i rozluźnienia, co znacząco ułatwia wykonywanie ćwiczeń. Ta nowoczesna metoda nazwana została sonofeedbackiem (SFB).

Dlaczego akurat USG narządu ruchu?

Współcześnie mamy do dyspozycji wiele badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy zdjęcie rentgenowskie. Dlaczego więc w praktyce fizjoterapeutycznej najczęściej wykorzystuje się ultrasonografię? Przewaga USG polega na możliwości oceny funkcji ruchowej pacjenta dzięki wykonywaniu ruchu daną częścią ciała w trakcie trwania badania (badanie aktywne). Inne wyżej przytoczone technologie obrazowe nie pozwalają na taką swobodę działania.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!