Kontakt

Przejdź do treści

Najważniejsze informacje

Przygotuj strój sportowy!

Tak, nawet jeśli przychodzisz z łokciem. Duża część badania odbywa się w pozycji leżącej, fizjoterapeuta może również poprosić Cię kilka razy o zmianę pozycji – dlatego spódnica, sukienka lub garniturowe spodnie nie będą dobrym wyborem. Nikt z nas nie chce myśleć na wizycie o podciąganiu dżinsów i poprawianiu guzików od bluzki. Dlatego – zawsze spodnie sportowe + koszulka. Zastanów się również nad badaną okolicą ciała – przychodzisz z kolanem – miej ze sobą szorty, nie legginsy. Informacja dla długowłosych – warto zabrać ze sobą gumkę.

OBUWIE – zmienne obuwie to wymóg konieczny – na początek klapki. Jeśli zapomniałeś/aś- możesz być również w skarpetkach. Jesteś sportowcem – weź ze sobą obuwie, w którym trenujesz, może się przydać.

BIELIZNA – fizjoterapeuta może poprosić Cię o rozebranie się do bielizny – zadbaj o to, żebyś czuł/a się w tym momencie komfortowo i wybierz niekrępujący komplet. Tak, nawet jeśli przychodzisz z łokciem. Bądź gotowy/a także na zdjęcie skarpetek.

Zadbaj o intymność swojego dziecka przed wizytą! Uprzedź swoje dziecko, że będzie trzeba się rozebrać i fizjoterapeuta będzie oglądał jego ciało z różnych stron. Może w tym czasie mówić do Ciebie – rodzica niezrozumiałe dla niego rzeczy. Po badaniu fizjoterapeuta postara się wytłumaczyć Twojemu dziecku prostym językiem swoje spostrzeżenia i plan terapii.

Przygotuj dla dziewczynki (w każdym wieku) zasłaniający intymne części ciała top lub staniczek – może być to nawet kostium kąpielowy. Uprzedź, że odbędzie się również badanie palpacyjne- w wadach postawy zawsze dokładnie badamy miednicę! Oboje – Ty i dziecko bądźcie gotowi na to, że rehabilitacja nie jest rozrywką ani dodatkowym zajęciem pozalekcyjnym. Czeka Was praca i od Waszego zaangażowania zależą jej efekty! Będzie miło, śmiesznie i sympatycznie, a ćwiczenia odbywają się tam gdzie tylko można w formie zabawy – nie zapominaj jednak po co tu jesteście.

Temat trudny ale konieczny do poruszenia. W naszej szatni znajduje się łazienka z prysznicem – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy go potrzebujesz- skorzystaj. Bardzo mile widziana u Pacjentów z problemami z barkiem jest depilacja pachy- dotyczy obu płci!

Twój fizjoterapeuta może również poprosić Cię o depilację jakiejś części ciała przed kolejną wizytą- jeśli chcesz skorzystać z kinesiotapingu warto to zrobić. Przed wizytą zastanów się jaka okolica ciała będzie podlegać badaniu – jeśli masz problem ze stopą – będziemy oglądać całą nogę i stopę i tu przypominam o prysznicu. Nie używaj balsamu do ciała przed wizytą! Badanie manualne wymaga pewnego, mocnego chwytu stawu. Balsam sprawia, że jest to utrudnione.

Zrezygnuj tez z mocnych perfum – wiele technik wymaga bardzo bliskiego kontaktu terapeuty z pacjentem. Jeśli masz problem ze stawami żuchwy – bądź gotowy/a na badanie przez jamę ustną w rękawiczce i krótką ocenę uzębienia!

Na wizycie fizjoterapeuta będzie zadawał Ci wiele szczegółowych pytań odnośnie Twoich dolegliwości. Przed wizytą spróbuj się zastanowić- od kiedy pojawiły się Twoje problemy, czy były poprzedzone jakimś incydentem, czy miałeś wcześniej jakieś urazy? Zaobserwuj czy są czynności, których intuicyjnie unikasz, żeby nie prowokować objawów, a może właśnie jest coś co przynosi Ci ulgę? To są bardzo ważne informacje przybliżające nas do dokładnego rozpoznania, co z kolei przekłada się na szybkie efekty terapii.

NIE – do wizyty w naszej placówce zgodnie z prawem nie potrzebujesz skierowania. Wszyscy nasi fizjoterapeuci mają tytuł magistra, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz certyfikaty cenionych na całym świecie metod specjalnych fizjoterapii. Przeprowadzamy własne badanie fizjoterapeutyczne i w razie konieczności konsultujemy pacjentów również z lekarzami specjalistami, odsyłamy na dodatkowe badania obrazowe.

Dla fizjoterapeuty bardzo pomocna będzie możliwość przejrzenie twoich badań. Zabierz ze sobą na wizytę dokumentację medyczną jaką posiadasz – w szczególności wypisy ze szpitali. Jeśli masz już jakieś badanie obrazowe – zabierz płytę/kliszę oraz opis lekarza radiologa. Zabierz ze sobą również zaopatrzenie ortopedyczne którego używasz – wszelkiego rodzaju wkładki, ortezy itp.

Wasze pytania

Tak. Od pierwszego marca 2010 Centrum Synergia przyłączyło się do sieci placówek współpracujących z LUX MED. Tym samym osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne w grupie LUX MED (pakiet rozszerzony o rehabilitację),  mogą korzystać z nieodpłatnych, wysokospecjalistycznych usług Centrum Synergia.

Tak, pacjenci ubezpieczeni w tych towarzystwach również mogą korzystać  z naszych usług nieodpłatnie.

Tak, pacjenci objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w PZU mogą korzystać z usług Centrum Synergia
nieodpłatnie.

Również pacjenci POLMED, UNIMEDI  oraz GENERALI mogą bezpłatnie rehabilitować się w
Centrum Synergia.

Nie. Jest to spowodowane tym, iż oferowana przez nas usługa tj. jedna sesja rehabilitacyjna (trwająca 30-60min) składa się wielu różnych pojedynczych zabiegów rehabilitacyjnych, dostosowanych do schorzenia pacjenta.  Taka forma kompleksowego świadczenia pakietu usług nie mieści się w obecnych procedurach finansowanych przez NFZ. Natomiast świadczymy nieodpłatne usługi fizjoterapeutyczne dla pacjentów ubezpieczonych w grupie LUX MED, PZU, ALLIANZ, POLMED, UNIMEDI Mondial Assistance

Niekoniecznie. W większości przypadków fizjoterapeuta sam ustala niezbędne do uzyskania sprawności zabiegi. Oczywiście dokumentacja medyczna pomaga ustalić prawidłowy tok rehabilitacji. Jedynie gdy nie ma jasnej diagnozy lub stan pacjenta nie ulega poprawie polecamy konsultację z lekarzem oraz zlecamy dalszą diagnostykę.

Tak. Choroby kręgosłupa wynikają głównie z zaburzeń balansu mięśniowego, przeciążeń struktur stawowo-więzadłowych wynikających z nieprawidłowego tryby życia (brak ruchu lub przeciwnie – niewłaściwie prowadzony trening sportowy). Odpowiednio przeprowadzone zabiegi terapii manualnej oraz indywidualnie zaprogramowane ćwiczenia stabilizacyjne potrafią przynieść bardzo dobre rezultaty. Dla wzmocnienia efektu terapeutycznego zawsze zachęcamy naszych pacjentów do udziału w systematycznych ćwiczeniach profilaktyczno – leczniczych aby zapobiegać nawrotom dolegliwości.

Gorset lub pas stabilizujący są stosowane i sprawdzają się w niektórych przypadkach. Są to najczęściej stany ostre. Dłuższe noszenie gorsetu lub pasa nie jest polecane, ponieważ osłabia to dodatkowo mięśnie. 

Zazwyczaj rozpoczynamy fizjoterapię w gabinecie po usunięciu szwów (ok. 2 tyg. po zabiegu). Wcześniej pacjent powinien wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę z ośrodka, w którym przeprowadzany został zabieg.

Odzyskanie prawidłowej funkcji kolana przy regularnej rehabilitacji trwa ok 20 tygodni, (przy częstotliwości 3 sesje rahablitacyjne w tygodniu). W przypadku kiedy pacjent uprawia wyczynowo sport, okres usprawniania wydłuża się do ok 7 – 9 miesięcy.

Pełny zakres ruchomości uzyskujemy zazwyczaj pod koniec drugiego lub na początku trzeciego miesiąca rehabilitacji. Ale zawsze jest to sprawa indywidualna – każdy pacjent jest inny, posiada różne zdolności regeneracyjne.

To zależy od stanu wyjściowego pacjenta oraz od tego jaka grupa mięśniowa uległa osłabieniu ale ogólnie można powiedzieć, że 8-12 tyg. w myśl zasady, że proces odbudowy trwa czterokrotnie wolniej niż proces jej utraty.

Oczywiście! W naszym Centrum zajmujemy się rehabilitacja ortopedyczną w pełnym zakresie.

Skręcenia stawu skokowego wymagają zazwyczaj leczenia zachowawczego – czasowego odciążania, intensywnego schładzania, rzadziej czasowego unieruchomienia (obecnie skracanego jedynie do kilku dni). Po urazie stawu skokowego bardzo ważną role pełni rehabilitacja, a zwłaszcza rehabilitacja proprioceptywna – powrót prawidłowego odbioru i przekazywania bodźców decydujących o prawidłowej stabilności stawu. Prawidłowy trening stabilizacji obwodowej chroni nas przed ponownymi urazami – także w sąsiednich stawach.

Bolesny bark to problem wynikający zarówno z przeciążeń, urazów , czy też operacji. Skomplikowana budowa tego stawu może stwarzać wiele problemów zarówno bólowych jak i ograniczeń ruchomości. Najważniejsze jest jednak odpowiednia rehabilitacja, samo unieruchomienie nie usunie przyczyny uciążliwych dolegliwości.
 

Problemy stawu biodrowego to nie tylko, jak jeszcze do niedawna sądzono zmiany zwyrodnieniowe w wieku podeszłym, czy też dysplazja i choroba Perthesa w wieku dziecięcym.

Coraz częściej w codziennej praktyce badając ruchomość stawu biodrowego można zauważyć ograniczenie ruchomości szczególnie rotacji wewnętrznej i zgięcia tego stawu. O ile sam staw może nie wydawać się problematyczny, nie dając objawów o tyle tego typu ograniczenia mogą być przyczyną dolegliwości bólowych i urazów stawów sąsiednich (odcinek lędźwiowy kręgosłupa, staw kolanowy, obręcz barkowa).

Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w póki co rzadko opisywanym syndromie FAI, czyli konflikcie ‘szyjkowo-panewkowym’. Poprzez pracę i aktywację krótkich mięśni w obrębie stawu biodrowego jesteśmy w stanie zcentralizować (poprawić ustawienie) głowę kości udowej w panewce tym samym zwiększając ruchomość tegoż stawu wpływając jednocześnie na zwiększenie zakresu ruchomości oraz likwidując pierwotną przyczynę problemów innych części ciała.

Cieśń nadgarstka jest najczęściej występującą neuropatią wynikającą z ucisku. Przyczyną jest ucisk nerwu pośrodkowego na wysokości nadgarstka przez więzadło poprzeczne. Najczęstszymi objawami są nocne oraz spoczynkowe bóle, mrowienia, parestezje nadgarstka i palców od I do połowy IV. Długotrwale trwająca choroba prowadzi do osłabienia funkcji ręki i osłabienia czucia skórnego w zakresie unerwienia. Leczeniem z wyboru jest operacyjne przecięcie – leżącego pod skórą nadgarstka – więzadła poprzecznego, który jest na pewno jakąś drogą postępowania, ale na pewno nie jedyną. Bardzo dobre wyniki przynosi także odpowiednio prowadzona kompleksowa rehabilitacja opierająca się głównie na neuromobilizacjach uciśniętych nerwów, wspomagana szeroką gamą zabiegów fizykalnych.

Tak. Terapeuci Centrum Synergia mogą dojeżdżać do domu pacjenta. Wizyta domowa trwa 60min. W jej trakcie, w zależności od potrzeb, terapeuta wykonuje zaplanowane przeciwbólowe zabiegi prądowe, masaże, terapię manualną, ćwiczenia indywidualne adekwatne do stanu pacjenta. Jako, że wizyty domowe są droższe od tych w gabinecie, zawsze staramy się w optymalnie krótkim czasie przywrócić pacjentowi sprawność aby mógł samodzielnie przychodzić na sesje terapeutyczne w naszym Centrum, gdzie możemy pomóc w o wiele większym zakresie.

W przypadku nieustępujących dolegliwości bólowych i znacznego ograniczenia ruchomości w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, jedynym zabiegiem powodującym ustąpienie objawów jest endoprotezoplastyka, czyli zabieg wszczepienia sztucznego stawu. Endoprotezoplastyka jest wciąż dynamicznie rozwijająca się dziedziną ortopedii. Produkowane są coraz nowsze, bardziej anatomiczne i wytrzymalsze elementy sztucznego stawu. Kapoplastyka jest metodą stosowaną szczególnie u ludzi młodych i w średnim wieku. Od pozostałych metod wyróżnią ją przede wszystkim zachowanie anatomicznego ustawienia głowy i szyjki kości udowej w panewce co eliminuje ryzyko zwichnięcia i pozwala na aktywne uprawianie sportu. Proces rehabilitacji po takim zabiegu jest znacznie łatwiejszy i szybszy.

W sportach zimowych typu narty, snowboard występują bardzo duże przeciążenia kończyn dolnych. Obecność sztywnego buta narciarskiego biernie chroni staw skokowy, jednocześnie powodując przeniesienia działających sił na staw kolanowy i to właśnie ten staw jest najbardziej narażony na urazy podczas tego typu aktywności fizycznej. Fizjologiczną ochroną stawu kolanowego jest aparat mięśniowo –więzadłowy kontrolowany przez układ nerwowy. W prewencji urazów najważniejszym elementem jest uzyskanie stabilizacji zarówno centralnej jak i obwodowej, przywrócenie prawidłowej osi kończyny dolnej, a następnie wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych. Wszystkie te elementy są realizowane zgodnie z koncepcją treningu funkcjonalnego. Tylko ta droga postępowania pozwoli uchronić organizm przed mikrourazami, przeciążeniami, a w konsekwencji od poważnych urazów narządu ruchu.

Pacjenci neurologiczni również mogą liczyć na profesjonalną pomoc fizjoterapeutyczną w Centrum Synergia. Zapewniamy indywidualne podejście oraz terapię zawierającą elementy sprawdzonych metod w rehabilitacji neurologicznej: PNF, NDT Bobath, SET, centralna stabilizacja

Rehabilitacja po udarze mózgu opiera się głównie na indywidualnej pracy terapeuty z pacjentem z wykorzystaniem metody Bobath oraz elementów metody PNF. Terapia ma na celu przywrócenie maksymalnych możliwych funkcji pacjenta oraz odbudowę utraconych zdolności motorycznych – usamodzielnienie.

Oczywiście. Odpowiednie prowadzone zajęcia ruchowe wspomagają przyszłe mamy w tym pięknym okresie ich życia. Dzięki specjalnym ćwiczeniom, masażom, aplikacjom kinesiotapingu, forma ciężarnych zdecydowanie się poprawia a tym samym poród oraz okres połogu przebiegają sprawniej i bardziej komfortowo a powrót do codzienności staje się szybszy i mniej męczący.

Proste ćwiczenie powinny być wykonywane już w pierwszej dobie po zabiegu. Po okresie hospitalizacji, rehabilitacja powinna być wykonywana systematycznie. Należy pamiętać, że każda pacjentka reaguje bardzo indywidualnie na terapię. Głównym kryterium powodzenia i zakończenia rehabilitacji w placówce jest osiągnięcie pełnego zakresu ruchomości w stawie ramiennym, odzyskanie funkcji kończyny górnej oraz brak obrzęku limfatycznego.

-Kilkakrotnie w ciągu dnia układaj kończynę wysoko na specjalnym klinie.

-Codziennie stosuj automasaż

-Ćwicz systematycznie, bądź aktywna fizycznie

-Chroń rękę przed uciskiem (noszenie zbyt ciasnych ubrań, biżuterii, zegarków),

-Unikaj nadmiernego przeciążania kończyny, dźwigania ( nie przenoś przedmiotów cięższych niż 2 kg), długotrwałych wysiłków związanych ze skurczem izometrycznym mięśni (np. prasowanie)

-Unikaj przegrzewania ręki (opalanie, solarium, gorące kąpiele, maści rozgrzewające),

Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Fala uderzeniowa

Wykonanie zabiegu poprzedza dokładna diagnostyka, na którą składa się wywiad i badanie fizjoterapeutyczne. Jeśli terapeuta diagnozujący pozytywnie oceni wskazanie do zabiegu, jest on wykonywany już na pierwszej wizycie. W pozycji, która zapewnia najlepszy dostęp do opracowywanego miejsca oraz korzystać z nieodpłatnych, wysokospecjalistycznych usług Centrum Synergia. W grupie LUX MED znajdują się także: Medycyna Rodzinna, PROMEDIS, Centrum Medyczne LIM. 

Według badaczy, przeciwbólowe działanie fali uderzeniowej w miejscu zmienionym chorobowo oraz progresywna poprawa po kolejnych zabiegach może polegać na kilku mechanizmach, m.in:

-Rozkurczu naczyń krwionośnych, w wyniku czego poprawie ulega krążenie krwi w zmienionym miejscu, co dalej wiąże się z lepszym odżywieniem zajętej chorobowo tkanki oraz powstawaniem nowych naczyń krwionośnych.

-Następuje swoiste znieczulenie w miejscu bólu, na skutek zakłócenia pracy błon komórkowych – nie są one wówczas w stanie przekazywać informacji bólowej.

-Zmniejszeniu stężenia substancji odpowiedzialnych za przekazywanie informacji bólowej do rdzenia kręgowego.

Innymi słowy, w miejscu zmienionym chorobowo za pomocą fali staramy się wytworzyć takie warunki, aby mogły wystąpić procesy charakterystyczne dla gojenia się tkanki, niejako poprzez mikrodestrukcję tych tkanek, które są ubogie w naczynia krwionośne lub nie posiadają już naczyń krwionośnych.

Niestety nie należy on do najprzyjemniejszych, gdyż odczucia związane z działaniem aplikatura są dość wyraźne. Wiele zależy przede wszystkim od okolicy, na którą stosujemy zabieg. Przykładowo, w przypadku tzw. łokcia tenisisty lub golfisty, gdzie opracowywane tkanki znajdują się tuż obok tkanki kostnej, odczucia mogą być zdecydowanie bardziej intensywne, niż w przypadku zmian, w pobliżu których bezpośrednio nie znajduje się bardzo dobrze unerwiona bólowo okostna.

Fala uderzeniowa jest stosowana z wysoką skutecznością głównie w takich problemach w układzie mięśniowo – szkieletowym, jak:

-entezopatie (zmiany zwyrodnieniowe, zapalne przyczepów ścięgnistych), przede wszystkim: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka (zapalenie ścięgna rzepki), zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenia ścięgien pierścienia rotatorów stawu ramiennego,

-objawowe ostrogi piętowe dolne i górne, zapalenie powięzi podeszwy stopy,

-zapalenia w obrębie struktur okołostawowych: kaletek (krętarzowej, podbarkowej), torebki stawowej,

-zwapnienia w obrębie ścięgien mięśni lub okołostawowych.

Sam zabieg trwa zwykle kilka minut. Podzielony jest na dwie fazy; w pierwszej fazie opracowujemy miejsce pierwotnej zmiany, w drugiej, czasem stosując inny aplikator – powiązane z nią struktury. Zazwyczaj wykonujemy od 3 do 5 zabiegów w odstępach tygodniowych. Przeważnie na kolejnych spotkaniach

Większość przeciwwskazań do zabiegu to przeciwwskazania względne. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych należy wymienić z pewnością: ostry stan zapalny, poważne zaburzenia krzepnięcia krwi, zaawansowaną osteoporozę (związaną zazwyczaj z podeszłym wiekiem), choroby nowotworowe.

Przeciwnie do tego, co podpowiadają wiadomości znalezione w Internecie, opracowywanie falą rejonu kręgosłupa nie jest standardową procedurą. W przypadku różnych dolegliwości bólowych poszczególnych rejonów kręgosłupa najważniejsze jest przeprowadzenie trafnej

Zdecydowanie nie. Ponieważ do tego typu deformacji doprowadzają czynniki biomechaniczne, w pierwszej kolejności należy poinstruować pacjenta o konieczności poprawy wzorca chodu i zrównoważenia środka ciężkości ciała. Wszelkie pozostałe działania, mające na celu zniesienie dolegliwości bólowych w zajętym rejonie, nie przewidują zastosowania fali uderzeniowej.

Najważniejszym celem stosowania zabiegu fali uderzeniowej w miejscu występowania ostrogi piętowej jest zniesienie dolegliwości bólowych i właśnie ten efekt, a nie rzeczywiste „rozbicie” zwapnienia jest celem aplikacji zabiegu. Badania pokazują wyraźnie, że występuje niewielka korelacja pomiędzy efektami klinicznymi a obrazem RTG – innymi słowy, pacjent odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę komfortu chodzenia, a samo zwapnienie w obrazie RTG najprawdopodobniej nie zmieni się. Mimo tego, pacjenci korzystający z serii zabiegów falą określają wynik terapii jako bardzo skuteczny.

Podobnie jak przy okazji stosowania innych form terapii, błędem jest poleganie tylko i wyłącznie na fali uderzeniowej jako na jedynym i kluczowym sposobie zredukowania bólu.

Podjęcie walki z uporczywymi dolegliwościami bólowymi musi wiązać się przede wszystkim z edukacją pacjenta w zakresie podtrzymywania zmian, które wywołamy falą uderzeniową w miejscu problemu. Bardzo ważne jest zaangażowanie w ćwiczenia, mające na celu poprawę odżywienia w zajętej tkance oraz uelastycznienie struktur, które doprowadziły do zmian. Często stosujemy także aplikacje kinesiotapingu, które podtrzymają efekty zabiegu, odciążą skórę i powięź wokół problematycznego miejsca.

Należy pamiętać, że problemy, w których zazwyczaj decydujemy się na zastosowanie fali uderzeniowej (czyli głównie łokieć tenisisty, golfisty, ostrogi piętowe, zapalenia ścięgien, uszkodzenia mięśni) są problemami złożonymi i często zróżnicowanymi indywidualnie.