Kontakt

Przejdź do treści

Igłoterapia

Igłoterapia

Zabiegi igłoterapeutyczne – Śląsk

Igłoterapia ma na celu leczenie ostrego i przewlekłego bólu związanego z patologicznymi zjawiskami mającymi miejsce w układzie mięśniowo-szkieletowym pacjenta. Dzięki zabiegom igłoterapeutycznym uzyskuje się efekt mechaniczny – destrukcję dysfunkcyjnych płytek motorycznych – oraz efekt sensytywny – zauważalny spadek stężenia substancji bólowych w obrębie napiętego pasma mięśniowego, co przekłada się na zniesienie bólu oraz napięcia.

Kto może skorzystać z igłoterapii?

Igłoterapia jest rekomendowana pacjentom skarżącym się przede wszystkim na:

  • dolegliwości bólowe kręgosłupa,
  • przewlekłe stany przeciążeniowe,
  • blizny ograniczające zakres ruchomości,
  • wzmożone napięcie mięśniowe.

Wskazaniem do igłoterapii będzie więc m.in. dyskopatia kręgosłupa, rwa kulszowa i kręcz szyi, a także tzw. łokieć tenisisty czy kolano biegacza oraz zapalenie ścięgna podeszwowego bądź ścięgna Achillesa. Terapia ta jest stosowana również u pacjentów odbywających rehabilitację sportową, którzy przeszli takie urazy, jak skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia. Ponadto przynosi ona bardzo dobre rezultaty nawet w przypadku zwykłego naderwania i naciągnięcia mięśni.

Czym są punkty spustowe?

Igłoterapia skupia się przede wszystkim na punktach spustowych (ang. trigger points). Należą do nich najczęściej włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu, przybierające kształt guzków, gruzełków lub ziaren ryżu. Mogą one powstać również w obrębie innych tkanek i struktur, np. tkanki tłuszczowej, więzadeł czy też torebek otaczających połączenia stawowe. Punkty spustowe wykazują nadwrażliwość uciskową i prowokują przy tym charakterystyczny ból przeniesiony, rozchodzący się według określonego schematu.

Na czym polega igłoterapia?

Jeśli fizjoterapeuta uzna, że przyczyną dolegliwości bólowych jest dany punkt spustowy, wbija w niego igłę. Wzbudza to lokalną odpowiedź drżeniową skróconych włókien i wpływa na stan biochemiczny punktu spustowego. Igłowanie przybiera również postać wbijania igieł w przyczepy mięśniowe, a także może polegać na ostukiwaniu kości. Techniki te mają za zadanie sprowokować przebudowę tkanki.

W swoich badaniach (prowadzonych na myszach) Helene Langevin opisuje „kręcenie igłą”, które w trakcie zabiegu powodowało nawijanie się fibroblastów na igłę niczym spaghetti na widelec. Taka manipulacja powięzi poprzez igłę powoduje reorganizację wewnętrznego cytoszkieletu oraz zmianę uszeregowania fibroblastów. Ponadto badania dowiodły, że stymulacja powięzi igłą wpływa znacząco na jej rozluźnienie. Te obserwacje wyjaśniają, dlaczego igła wbita w mięśnie blisko ulokowanych nerwów czy naczyń krwionośnych przyczynia się do uzyskania tak satysfakcjonujących efektów w zakresie zniesienia bólu.

Przebieg zabiegu igłoterapeutycznego

W czasie zabiegu igłoterapeutycznego dochodzi do pewnych naturalnych reakcji ze strony organizmu pacjenta. Warto wiedzieć, że na każdym etapie zabiegu pacjent ma możliwość przerwania terapii. Można wymienić przede wszystkim cztery doznania, których pacjent doświadczy podczas sesji:

  • uczucie ukłucia podczas przechodzenia igły przez skórę,
  • miejscowa odpowiedź drżeniowa,
  • charakterystyczne skurcze mięśniowe,
  • przejściowe wywołanie i odtworzenie znanego wzorca bólu.
Igłoterapia

Odtworzenie wzorca bólowego ma ogromną wartość diagnostyczną. Dzięki uzyskaniu informacji na temat źródła bólu fizjoterapeuta będzie mógł działać z jeszcze większą skutecznością. Ponadto należy zdawać sobie sprawę z tego, że po zakończonej sesji igłoterapii suchej na ciele pacjenta mogą pojawić się niewielkie krwiaki, a także może odczuwać on dolegliwości o charakterze „zakwasów”. Nie stanowi to powikłania terapii.

Przeciwwskazania do terapii igłami

Igłoterapiii nie należy stosować w przypadku:

  • ciąży,
  • lęku przed igłami,
  • chorób psychicznych,
  • stanów zapalnych,
  • infekcji skóry,
  • przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,
  • przyjęcia dużych ilości leków przeciwbólowych przed terapią.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!