Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu ręki?

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu ręki?

rehabilitacja ręki

Złamanie ręki to jedno z najczęstszych urazów, z którymi spotykają się lekarze ortopedzi. Wynika to z naturalnego odruchu obronnego, jakim jest próba złagodzenia upadku poprzez podparcie się ręką. Proces leczenia takiego urazu nie kończy się jednak na założeniu gipsu czy wykonaniu operacji – kluczowe znaczenie ma rehabilitacja, która pozwala przywrócić pacjentowi pełną funkcjonalność kończyny górnej. Jak wygląda ten proces?

Mobilizacja stawów i mięśni po zdjęciu gipsu

Gdy zdjęty zostaje gips lub usunięte są inne zabezpieczenia, rozpoczyna się pierwszy etap rehabilitacji. Na początku szczególny nacisk kładziony jest na mobilizację stawów oraz mięśni, które przez długi czas były unieruchomione. Cel tych działań to przywrócenie możliwości swobodnego poruszania się ręką oraz stopniowe wzmacnianie osłabionych mięśni.

W tym okresie pacjent może korzystać z usług fizjoterapeuty, który wprowadza mu odpowiednie ćwiczenia i pokazuje, jak prawidłowo je wykonywać. Rehabilitacja obejmuje zarówno ćwiczenia czynne, polegające na samodzielnym wykonywaniu ruchów przez pacjenta, jak i bierne, w trakcie których ruchy są wykonywane przez terapeutę. W czasie tego etapu mogą być również stosowane różne metody leczenia fizykalnego, takie jak magnetoterapia, elektrostymulacja czy laseroterapia, wspomagające proces gojenia. Rehabilitacja w Chorzowie może zająć się m.in. Centrum Synergia. 

Trening funkcjonalny i wzmacnianie ręki

Po odzyskaniu podstawowej ruchomości stawów i mięśni można zająć się intensywniejszą rehabilitacją, mającą na celu przywrócenie pełnej sprawności ręki. Terapia w tej fazie skupia się na treningu funkcjonalnym oraz wzmacnianiu kończyny górnej. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego stanu zdrowia, wieku oraz potrzeb.

Ważną rolę odgrywa też nauka prawidłowych wzorców ruchowych oraz poprawa koordynacji i precyzji ruchów. W tym celu stosuje się różnorodne ćwiczenia manualne oraz wykorzystuje się sprzęt terapeutyczny. Ważnym elementem rehabilitacji jest także praca nad poprawą siły mięśniowej oraz elastyczności tkanek. Warto zwrócić uwagę, że odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja ma kluczowe znaczenie dla powrotu pacjenta do codziennej aktywności oraz uniknięcia powikłań, takich jak przykurcze czy ograniczenia ruchomości stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *