Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Czym jest terapia manualna?

Czym jest terapia manualna?

terapia manualna

Jak sama nazwa wskazuje, terapia manualna wykorzystuje techniki ręczne. Obejmuje ona zarówno badanie, jak i leczenie dysfunkcji narządów ruchu, a w szczególności kręgosłupa. Zaburzenia czynności układu ruchu mogą przyczyniać się do odczuwania dolegliwości bólowych w obrębie tkanek wchodzących w jego skład. Po dokonaniu diagnozy terapeuta podejmuje pracę ze stawami, więzadłami oraz mięśniami, przyczyniając się odpowiednio do zwiększenia mobilności bądź lepszej stabilizacji tkanek.

Na czym polega terapia manualna?

Chociaż w trakcie zabiegu terapeuta pracuje dłońmi, terapia manualna nie powinna być mylona z masażem. W celu poprawy funkcjonalności narządów ruchu wykorzystywana jest wyłącznie naturalna mobilność ciała pacjenta. Uciskanie odpowiednich punktów pobudza tkanki do samodzielnej regeneracji. Terapeuta manualny to osoba o wysokich kwalifikacjach, posiadająca rozległą wiedzę w zakresie biomechaniki i funkcji układu ruchu. W trakcie zabiegu terapeuta może stosować terapię tkanek miękkich, terapię nerwowo-mięśniową, mobilizację stawów oraz manipulację. Zazwyczaj zaleca on również pacjentowi regularne wykonywanie ćwiczeń, które będą kontynuowały działania podjęte podczas zabiegu.

Dla kogo przeznaczona jest terapia manualna?

Podstawowym wskazaniem do konsultacji z terapeutą manualnym są bóle mięśniowe, także w fazie ostrej. Terapia stosowana jest w przypadku rwy kulszowej, dolegliwości stawowych, chronicznego bólu głowy lub kręgosłupa, rwy barkowej oraz wzmożonego napięcia mięśni. Jeśli szukasz możliwości podjęcia terapii manualnej na Śląsku, zapraszamy do kontaktu! Ten rodzaj zabiegów proponujemy pacjentom po operacjach, z wadami postawy, cierpiącymi na zaburzenia snu, a także drętwienie kończyn lub palców. Celem terapii jest przywrócenie ruchomości bez bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *