Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Jaka rehabilitacja zalecana jest po operacji ACL?

Jaka rehabilitacja zalecana jest po operacji ACL?

kinezyterapia

Rehabilitacja po operacji ACL jest obowiązkowym elementem zdrowienia pacjenta po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. To od niej zależy powrót do pełnej sprawności. Dlatego właśnie należy dostosować rodzaj rehabilitacji indywidualnie do każdego urazu. Rehabilitacja po zerwaniu ACL jest dość długa – może trwać nawet pół roku, ale jej pozytywne skutki sumiennie pracujący pacjenci zauważają znacznie wcześniej.

Czym jest kinezyterapia?

Rehabilitacja po ACL opiera się na kinezyterapii, czyli na leczeniu ruchem. Początkowe ćwiczenia polegają na ćwiczeniach biernych, które mają za zadanie delikatne rozruszanie zoperowanego stawu. Od pierwszego dnia rekonwalescencji pacjent powinien wykonywać tzw. ćwiczenia izometryczne oraz ćwiczyć mięśnie przywodziciele mięśnia czworogłowego uda. Zaleca się, aby przez 14 dni osoba po operacji ACL poruszała się przy pomocy kul. Po ich odstawieniu ćwiczenia powinny zostać ukierunkowane na takie, które sprzyjają przywróceniu funkcji w stawie. Pomocne okażą się ćwiczenia z lekkim obciążeniem.

Alternatywna rehabilitacja po operacji więzadła

Nie da się ukryć, że mobilizacja rzepki poprzez lekki masaż jest nie tylko przyjemna, ale daje spore rezultaty nawet wtedy, kiedy na pooperacyjnej ranie są jeszcze szwy. Po ich ściągnięciu warto wykonywać mobilizację blizn. Fizjoterapeuci posługują się przy tym między innymi pinoterapią oraz suchym igłowaniem.

Polecają oni również coraz częściej swoim pacjentom także nowe rozwiązania rehabilitacyjne, które kryją się pod hasłem „fizykoterapia”. Są to bardzo popularna krioterapia, laseroterapia, a także magnetoterapia. Dzięki korzystaniu z tych metod pacjent ma odczuć obniżenie bólu, a stan zapalny ma się zmniejszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *