Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Jak skutecznie leczyć rwę kulszową?

Jak skutecznie leczyć rwę kulszową?

mężczyzna z bólem pleców

Rwa kulszowa to inaczej zespół objawów, któremu towarzyszy ucisk i zapalenie korzonków nerwu kulszowego. Jest to problem, który wymaga leczenia, już po wystąpieniu pierwszych objawów. Jak skutecznie leczyć rwę kulszową? Poznaj odpowiedź!

Rwa kulszowa – czym jest?

Rwa kulszowa jest zespołem objawów, które są skutkiem ucisku korzeni nerwu kulszowego. To schorzenie charakteryzuje się przenikliwym, pojawiającym się nagle bólem promieniującym do pośladka oraz tylnej części nogi, sięgający aż do stopy i palców. Ból ten potrafi być paraliżujący, zazwyczaj pojawia się nagle lub stopniowo. Często nasila się przy chodzeniu lub siedzeniu, a nawet kaszlu czy kichaniu. Dolegliwości, które towarzyszą temu schorzeniu, nie ograniczają się tylko do bólu, ale mogą również wpływać na prawidłową pracę mięśni kończyny dolnej, jak i pracę naczyń krwionośnych. Jest to problem wymagający niezwłocznego leczenia i rehabilitacji.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest zespół bolesnego barku i jak to leczyć?

Skuteczna metoda na leczenie rwy kulszowej!

Nieodłącznym elementem leczenia tego schorzenia jest ruch, dlatego wskazane jest włączenie do terapii ćwiczeń usprawniających. Jednak w momencie ostrego ataku bólu konieczny jest odpoczynek. Wyróżnia się cztery skuteczne metody leczenia rwy kulszowej:

  • Fizjoterapia — jest to metoda nieinwazyjna, która pomaga w przywracaniu sprawności mięśni oraz zwiększeniu ich sił.
  • Leczenie farmakologiczne — przy tym leczeniu stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty lub przepisywane według wskazań lekarskich.
  • Metody operacyjne — ta metoda zazwyczaj jest stosowana u pacjentów, którzy wymagają niezwłocznej interwencji, najczęściej przy niedowładach, zatrzymaniu moczu czy braku czucia.
  • Terapia wibroakustyczna — inaczej nazywana jako fonowanie, jest to nowoczesna metoda polegająca na wielokierunkowym działaniu poprzez falę wibroakustyczną. Ta metoda działa bezpośrednio na przyczynę rwy oraz na źródło bólu.

Przy każdej z podanych metod warto skonsultować się ze specjalistą, aby odpowiednio dobrać leczenie.