Kontakt

Przejdź do treści

Czym jest KISS Syndrom?

dziecko

Rehabilitacja i fizjoterapia ortopedyczna Chorzów

KISS = Kopfgelenk – Induzierte – Symetrie – Störung (engl.: kinematic imbalances due to suboccipital strain), czyli zaburzenia symetrii stawów głowy, nie jest chorobą w dosłownym znaczeniu tego słowa, lecz zaburzeniem sterowania. To zespół braku równowagi kinematycznej, spowodowany nadwyrężeniem okolicy podpotylicznej. Kręgosłup jest naszym filarem, najważniejszym elementem. Pionizuje, stabilizuje nasze ciało, mięśnie, ich pracę, połączony jest z układem nerwowym.

Każdy człowiek inaczej się porusza, siedzi, ma inne nawyki ruchowe. Wszystko to kształtuje się przez lata, a proces ten rozpoczyna się, kiedy jesteśmy jeszcze bardzo mali, nawet w brzuchu mamy – nieprawidłowe ułożenie, stres matki, ciąża bliźniacza mogą zapoczątkować KISS – z niemieckiego Kopfgelenk Induzierte Symetrie Störung.

Bardzo trudny poród lub zła pielęgnacja maluszka (nosidełka, leżaczki, bujaczki) też mogą przyczynić się do zmian w kręgosłupie. Asymetria pogłębia się, więc mięśnie, ścięgna i organy nie mogą funkcjonować poprawnie.

 
 

Objawy towarzyszące KISS

Co powinno zaniepokoić rodziców? Maleńkie dzieci mają problem z przyssaniem się do piersi lub preferują jedzenie tylko z jednej strony. Podczas snu układają charakterystycznie ciało w literę C lub odginają się mocno. Zaczynają się kłopoty z samoregulacją – zasypianiem, snem, uspokojeniem, wyciszeniem. Charakterystyczne jest wycieranie się włosów z jednej strony główki, asymetria twarzy, niesymetryczne fałdki na nóżkach. Dzieci mają częste infekcje ucha, zapalenie spojówki – częściej z jednej strony. Zdarza się, że pomijają kamienie milowe (np. przekręcanie się, raczkowanie), ponieważ mają przyśpieszony rozwój motoryczny. U starszych dzieci można zaobserwować wady zgryzu

Wpływ KISS na rozwój

Problemy będą ujawniały się w szkole. Asymetryczne ustawienie głowy powoduje nieprawidłową pracę wzroku, słuchu. Takie dziecko ma kłopoty z przepisywaniem z tablicy, czytaniem, pisaniem. Jego ciało nie pracuje prawidłowo, źle się z tym czuje, dyskomfort przerodzić się może w rozdrażnienie, problemy emocjonalne. Pojawiają się kłopoty z ustaleniem lateralizacji, występuje lateralizacja skrzyżowana lub nieustalona.

Bardzo ważne jest, aby reagować i nie lekceważyć objawów KISS. Kompensacje, które sobie wypracujemy, są zgubne. Ważna jest świadomość i pomoc specjalisty.

Niepokojące objawy:

słabe trzymanie głowy

 

asymetrii ruchów kończyn dolnych i górnych;

 

jednostronny lub środkowo spłaszczony tył głowy

jednostronna postawa tułowia

problem dojrzewania stawów biodrowych

 

nieprawidłowe ułożenie stóp, krzywych stóp

 

zaburzenia snu, krzyki podczas snu

silne kolki

 

krzyki niemowlęcia bez powodu

 

wytarcia włosów w jednym miejscu potylicy

 

wysoka wrażliwość karku

jednostronna postawa podczas snu

 

ułożenie ciała dziecka z wygięciem do tyłu podczas snu

 

asymetrii ruchów kończyn dolnych i górnych;

 

ssania piersi tylko po jednej stronie, niemożność ssania

kłopoty z przełykaniem, łykaniem zbyt dużej ilości powietrza

nadmierne ślinienie

 

ułożenie dziecka zawsze na tym samym boku

 

częste wymioty i ulewania

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!