Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Czym jest zespół bolesnego barku i jak to leczyć?

Czym jest zespół bolesnego barku i jak to leczyć?

ból barku

Dolegliwości bólowe barku zaczynają dotyczyć coraz większej grupy pacjentów. Ze względu na szereg ograniczeń spowodowanych bólem, może dojść do znacznego pogorszenia stanu fizycznego oraz psychicznego człowieka, a w efekcie do obniżenia jakości życia. Ból jest informacją, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Jeśli przedłuża się i nie ustępuje, może utrudniać prawidłową diagnostykę, bądź doprowadzić do powstania szeregu kompensacji i pojawienia się innych dolegliwości. Właśnie dlatego nie należy ignorować niepokojących objawów i możliwie szybko skonsultować dolegliwości z fizjoterapeutą.

Jak objawia się zespół bolesnego barku i czym się charakteryzuje? Jak sobie z nim poradzić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

CZYTAJ TAKŻE: Jak skutecznie leczyć rwę kulszową?

Zespół bolesnego barku – czym jest?

Zespół bolesnego barku polega przede wszystkim na odczuwaniu bólu w stawie barkowym oraz na ograniczeniu zakresów ruchomości. Schorzenie to może powstawać na skutek różnego rodzaju urazów, sumowania się mikrourazów i przeciążeń, a także wskutek problemów neurologicznych i zwyrodnień. Do powstania zespołu bolesnego barku mogą przyczynić się również dysfunkcje i choroby narządów wewnętrznych oraz przebyte wcześniej złamania i inne urazy. 

Należy wspomnieć, że ból barku nie zawsze związany jest z dysfunkcją w stawie barkowym. Istotnym elementem diagnostyki jest więc wykluczenie innych schorzeń współistniejących. 

Zespół bolesnego barku dotyczy zwykle osób po 40 r.ż, natomiast nie jest to reguła, gdyż coraz częściej problem ten dotyka także młodszych osób.

Jakie są objawy zespołu bolesnego barku? 

Do objawów zaliczamy przede wszystkim ból odczuwalny w okolicy barku – o różnym charakterze i różnej intensywności. Czasem pojawia się on tylko przy wykonywaniu ruchów, a niekiedy także w spoczynku. Jednym z pierwszych objawów choroby jest zwykle ograniczenie zakresu ruchomości (najczęściej rotacji wewnętrznej oraz odwiedzenia) oraz odczuwanie wzmożonego napięcia mięśni w okolicy barku lub obrzęk stawu. Wszystkie te objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie, często powodują problemy z zasypianiem, a także zmuszają do rezygnacji z ulubionych aktywności. Dlatego zachęcamy, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Tylko fachowa pomoc pozwoli uniknąć nasilania się dolegliwości i wydłużenia czasu rekonwalescencji. 

Co należy zrobić jeśli zauważamy u siebie wyżej wymienione objawy? Przede wszystkim – tak jak już wspomnieliśmy – powinniśmy jak najszybciej udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który wykona odpowiednie badania. Chodzi przede wszystkim o testy diagnostyczne i testy funkcjonalne, a także sprawdzenie ruchomości stawu oraz wykonanie badania ultrasonograficznego. Na tej podstawie fizjoterapeuta będzie w stanie znaleźć przyczynę problemu i zaplanować przebieg rehabilitacji. 

W skład wizyty fizjoterapeutycznej wchodzą zabiegi z zakresu terapii manualnej, zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak ultradźwięki, elektrostymulacja, laser, oraz zabieg suchego igłowania i kinesiotaping. Pacjent otrzymuje także instruktaż co do zasad funkcjonowania oraz ćwiczenia, które pomogą w utrwaleniu efektów uzyskanych na terapii, oraz przyśpieszą powrót do zdrowia. Jeśli nastąpi konieczność rozszerzenia diagnostyki obrazowej, pacjent zostanie wysłany na konsultację lekarską. Podsumowując, dobrze dobrana fizjoterapia oraz zaangażowanie pacjenta może doprowadzić do całkowitego usunięcia objawów bólowych, a przynajmniej do znacznego ich zmniejszenia i poprawy jakości funkcjonowania.