Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Na czym polega masaż leczniczy?

Na czym polega masaż leczniczy?

masaż

Dla wielu osób, masaż związany jest jedynie z relaksem i wypoczynkiem. Okazuje się jednak, że technika ta odgrywa dużą rolę także w kontekście metod terapeutycznych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Co warto wiedzieć o masażu leczniczym? I jakie są jego podstawowe rodzaje? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Co warto wiedzieć?

Masaż leczniczy ma szerokie zastosowanie, co oznacza, że przynosi rezultaty w przypadku wielu różnych dolegliwości. Do jego podstawowych zalet zaliczamy ulgę w bólu, zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu, a także poprawę ruchomości poszczególnych partii ciała. Jest zalecany zarówno w przypadku urazów, jak i dolegliwości wynikających z jednostajnej, nienaturalnej pozycji ciała, czy nawet w przypadku depresji. 

W czasie masażu stosowane są różnego rodzaju chwyty, których intensywność i rodzaj są dopasowane do rodzaju dolegliwości odczuwanych przez pacjenta. Co ważne, dobre i trwałe efekty może przynieść jedynie seria zabiegów.   

Masaż leczniczy – podstawowe rodzaje

W naszej ofercie znajdziesz trzy podstawowe rodzaje masażu leczniczego, które mogą Ci pomóc w odzyskaniu zdrowia. 

Pierwsza opcja to masaż klasyczny, czyli jedna z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych. Masaż ten może być kuracją samą w sobie lub doskonałym uzupełnieniem bardziej zaawansowanego planu leczenia. Wpływa on na różne części naszego organizmu, w tym na:

  • układ krwionośny i limfatyczny: przyśpiesza przemianę materii, wspomaga wchłanianie obrzęków i opuchlizny, ułatwia dopływ krwi żylnej,
  • układ mięśniowy: relaksuje włókna mięśniowe, zmniejsza ból, poprawia krążenie krwi, łagodzi zmęczenie i zmniejsza ilość toksyn, które gromadzą się wewnątrz mięśni,
  • układ nerwowy: powoduje rozluźnienie odpowiednich struktur, działa przede wszystkim na obwodowy układ nerwowy,
  • skórę: poprawia jej koloryt i kontur, usprawnia usuwanie toksyn, 
  • układ oddechowy i układ wydalniczy. 

Kolejny rodzaj masażu to masaż limfatyczny, który nazywany jest także drenażem. Jego celem jest poprawa przepływu krwi i limfy. Stosowane są dwie główne techniki, czyli:

  • technika manualna polegająca na wykonywaniu delikatnych, okrężnych ruchów dłoni w tym samym kierunku co przepływ limfy, 
  • mechaniczny drenaż limfatyczny, w czasie którego stosowane są specjalne mankiety. 

Innym rodzajem masażu jest masaż powięziowy, czyli nowoczesna terapia, która wspomaga leczenie bólu mięśni i stawów. Do jej podstawowych zalet należy niwelowanie odczuwanego bólu, poprawa ruchomości, ale też ogólne wsparcie dla funkcjonowania organizmu. Masaż powięziowy bazuje na całościowym, holistycznym podejściu do ciała ludzkiego i na zrozumieniu powiązań między poszczególnymi jego partiami.