Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Kiedy konieczne jest USG kolan?

Kiedy konieczne jest USG kolan?

badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego

USG kolana to jedno z pierwszych badań diagnostycznych, które należy wykonać w przypadku wystąpienia kontuzji stawu kolanowego. Służy ono przede wszystkim do oceny tkanek miękkich, a także łękotki, chrząstki i powierzchni kości. Sprawdź, w jakich przypadkach powinno się wykonać USG kolana i jak się do niego przygotować.

Wskazania do wykonania USG stawu kolanowego

Głównym wskazaniem do wykonania USG kolana jest ból w obrębie tej części ciała, odczuwany zarówno w ruchu, jak i w spoczynku. Badanie to wskazane jest także przy występowaniu innych dolegliwości ze strony kolana, m.in. przy zaczerwienieniu, obrzęku, ograniczeniu ruchomości czy sztywnieniu. USG kolana należy wykonać również w przypadku podejrzenia następujących schorzeń:
• zwyrodnienia stawów kolanowych;
kontuzje i urazy, np. skręcenie lub zwichnięcie;
• uszkodzenie łękotki, więzadeł lub ścięgien;
• reumatoidalne zapalenie stawów;
kolano skoczka (zmiana przeciążeniowo-zwyrodnieniowa więzadła rzepki) lub kolano biegacza (przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego);
• przerost błony maziowej;
• uszkodzenie chrząstki stawowej;
guzy stawu kolanowego;
• obecność torbieli, krwiaków lub ropnia.

Jak się przygotować do USG kolana?

Badanie USG stawu kolanowego nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Warto jednak zadbać o wygodne ubranie, które pozwoli łatwo odsłonić staw, oraz zdjąć uprzednio ewentualny opatrunek lub usztywnienie. USG kolana może być przeprowadzone o dowolnej porze dnia i nie wiąże się z koniecznością odstawienia leków. Ważne jest, by zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, np. zdjęcie rtg kolana czy kartę informacyjną z leczenia szpitalnego.

Ze względu na fakt, że badanie wymaga użycia specjalnego żelu, przeciwwskazaniem do jego wykonania są niezagojone rany w obrębie badanego obszaru.