Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Nauka stabilizacji

Nauka stabilizacji

bol plecow

Wielu z nas wykonuje ćwiczenia i cykle treningowe nie zastanawiając się nad ich poprawnością. W rezultacie poruszamy się nieprawidłowo, co prowadzi do przeciążeń kręgosłupa i stawów kończyn, a także naraża nas na kontuzje i urazy.

Celem każdego treningu powinno być wzmocnienie głębokich mięśni brzucha czyli „fizjologicznego gorsetu”. Na głęboki pas stabilizujący tułów składają się: mięsień poprzeczny brzucha, wielodzielny, mięśnie dna miednicy oraz przepona. Prawidłowo pracujący gorset pozwala przyjmować poprawną postawę w każdej pozycji, umożliwia płynny i bezbolesny ruch w pracy, czy w trakcie treningu.

Właściwie napięte mięśnie brzucha chronią stawy kręgosłupa oraz narządy wewnętrzne jamy brzusznej.

Jak wzmocnić mięśnie brzucha?

Najłatwiejszymi do aktywowania mięśniami brzucha są mięsień prosty, skośny zewnętrzny i wewnętrzny. Jednak ich praca powinna być kontrolowana przez głębiej położony mięsień poprzeczny brzucha.

Naukę świadomego napinania mięśnia poprzecznego brzucha rozpoczyna się od ćwiczeń pod kontrolą trenera/terapeuty lub z użyciem stabilizera napięcia (Pressure BioFeedback Stabilizer). Mankiet stabilizera układa się w środkowej części odcinka lędźwiowego. Napinając mięsień pacjent powinien utrzymywać stałe ciśnienie wskazywane przez manometr. Każde odchylenie wskazówki manometru oznacza niewłaściwe napięcie mięśnia poprzecznego brzucha.


Ze względu na początkowe trudności w aktywacji mięśnia poprzecznego ćwiczenia wykonuje się w pozycji odciążenia (leżenia na plecach, na boku).Po opanowaniu napinania mięśnia poprzecznego w pozycjach niskich przechodzi się do ćwiczeń w pozycjach wysokich (na czworakach, w klęku, staniu).


W zależności od poziomu zaawansowania ćwiczącego terapeuta proponuje zadania dynamiczne, na podłożu mobilnym lub dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym.

Doskonalenie wytrzymałości mięśni stabilizujących tułów pełni nie tylko funkcję prewencyjną u osób z dolegliwościami kręgosłupa, ale także wpływa na poprawę wyników najlepszych zawodników, co przekłada się na stały wzrost zainteresowania tymi technikami w treningu sportowym. U osób regularnie wykonujących omawiane ćwiczenia odnotowano wyraźną poprawę efektywności, techniki i wydolności kondycyjnej.

Ćwiczenia stabilizacji są doskonałą propozycją zarówno dla ludzi z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, jak i sportowców pragnących uchronić się przed kontuzją lub chcących poprawić swoje wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *