stat4u

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa - FAQ

Zabiegi wykonujemy z wykorzystaniem aparatu amerykańskiej firmy Chattanoga - Intelect® RPW

1.    Jak wygląda pierwsza wizyta?

Wykonanie zabiegu poprzedza dokładna diagnostyka, na którą składa się wywiad i badanie fizjoterapeutyczne. Jeśli terapeuta diagnozujący pozytywnie oceni wskazanie do zabiegu, jest on wykonywany już na pierwszej wizycie. W pozycji, która zapewnia najlepszy dostęp do opracowywanego miejsca oraz gwarantuje wygodę pacjentowi wykonujemy dwa zabiegi. Pierwszy z nich skupia falę uderzeniową punktowo, w miejscu patologicznej zmiany; drugi polega na opracowaniu związanych z pierwotnym problemem tkanek (np. w przypadku zabiegu na ostrogę piętową dolną najpierw opracujemy miejsce, w którym występuje, a następnie powięź podeszwy stopy).

2.    Jaki właściwie efekt wywoła fala uderzeniowa w miejscu bólu?

Według badaczy, przeciwbólowe działanie fali uderzeniowej w miejscu zmienionym chorobowo oraz progresywna poprawa po kolejnych zabiegach może polegać na kilku mechanizmach, m.in:

- zmniejszeniu stężenia substancji odpowiedzialnych za przekazywanie informacji bólowej do rdzenia kręgowego

- rozkurczu naczyń krwionośnych, w wyniku czego poprawie ulega krążenie krwi w zmienionym miejscu, co dalej wiąże się z lepszym odżywieniem zajętej chorobowo tkanki oraz powstawaniem nowych naczyń krwionośnych

- następuje swoiste znieczulenie w miejscu bólu, na skutek zakłócenia pracy błon komórkowych - nie są one wówczas w stanie przekazywać informacji bólowej.

Innymi słowy, w miejscu zmienionym chorobowo za pomocą fali staramy się wytworzyć takie warunki, aby mogły wystąpić procesy charakterystyczne dla gojenia się tkanki, niejako poprzez mikrodestrukcję tych tkanek, które są ubogie w naczynia krwionośne lub nie posiadają już naczyń krwionośnych.

3.    Czy zabieg falą uderzeniową jest bolesny?

Niestety nie należy on do najprzyjemniejszych, gdyż odczucia związane z działaniem aplikatura są dość wyraźne. Wiele zależy przede wszystkim od okolicy, na którą stosujemy zabieg. Przykładowo, w przypadku tzw. łokcia tenisisty lub golfisty, gdzie opracowywane tkanki znajdują się tuż obok tkanki kostnej, odczucia mogą być zdecydowanie bardziej intensywne, niż w przypadku zmian, w pobliżu których bezpośrednio nie znajduje się bardzo dobrze unerwiona bólowo okostna.

4.    Jak długo trwa zabieg, jak często należy wykonywać zabiegi i ile potrzeba, aby dolegliwości bólowe zostały zniesione?

Sam zabieg trwa zwykle kilka minut. Podzielony jest na dwie fazy; w pierwszej fazie opracowujemy miejsce pierwotnej zmiany, w drugiej, czasem stosując inny aplikator – powiązane z nią struktury. Zazwyczaj wykonujemy od 3 do 5 zabiegów w odstępach tygodniowych. Przeważnie na kolejnych spotkaniach obserwujemy progresywną poprawę.

5.    Jakie dysfunkcje leczy fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa jest stosowana z wysoką skutecznością głównie w takich problemach w układzie mięśniowo – szkieletowym, jak:

- entezopatie (zmiany zwyrodnieniowe, zapalne przyczepów ścięgnistych), przede wszystkim: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka (zapalenie ścięgna rzepki), zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenia ścięgien pierścienia rotatorów stawu ramiennego

- objawowe ostrogi piętowe dolne i górne, zapalenie powięzi podeszwy stopy

- zapalenia w obrębie struktur okołostawowych: kaletek (krętarzowej, podbarkowej), torebki stawowej

- zwapnienia w obrębie ścięgien mięśni lub okołostawowych.

6.    Kiedy nie można poddać się zabiegowi falą uderzeniową?

Większość przeciwwskazań do zabiegu to przeciwwskazania względne. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych należy wymienić z pewnością ostry stan zapalny, poważne zaburzenia krzepnięcia krwi, zaawansowaną osteoporozę (związaną zazwyczaj z podeszłym wiekiem), choroby nowotworowe.

7.    Czy fala uderzeniowa pomaga na kręgosłup?

Przeciwnie do tego, co podpowiadają wiadomości znalezione w Internecie, opracowywanie falą rejonu kręgosłupa nie jest standardową procedurą. W przypadku różnych dolegliwości bólowych poszczególnych rejonów kręgosłupa najważniejsze jest przeprowadzenie trafnej diagnostyki, która zazwyczaj doprowadza do zastosowania innych form terapii i technik fizjoterapeutycznych.

8.    Czy fala uderzeniowa pomaga „zlikwidować” halluksy – paluchy koślawe?

Zdecydowanie nie. Ponieważ do tego typu deformacji doprowadzają czynniki biomechaniczne, w pierwszej kolejności należy poinstruować pacjenta o konieczności poprawy wzorca chodu i zrównoważenia środka ciężkości ciała. Wszelkie pozostałe działania, mające na celu zniesienie dolegliwości bólowych w zajętym rejonie, nie przewidują zastosowania fali uderzeniowej.

9.    Czy fala uderzeniowa rozbije ostrogę piętową?

Najważniejszym celem stosowania zabiegu fali uderzeniowej w miejscu występowania ostrogi piętowej jest zniesienie dolegliwości bólowych i właśnie ten efekt, a nie rzeczywiste „rozbicie” zwapnienia jest celem aplikacji zabiegu. Badania pokazują wyraźnie, że występuje niewielka korelacja pomiędzy efektami klinicznymi a obrazem RTG – innymi słowy, pacjent odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę komfortu chodzenia, a samo zwapnienie w obrazie RTG najprawdopodobniej nie zmieni się. Mimo tego, pacjenci korzystający z serii zabiegów falą określają wynik terapii jako bardzo skuteczny.

10. Czy przeprowadzenie serii zabiegów falą uderzeniową raz na zawsze zlikwiduje moje dolegliwości bólowe?

Podobnie jak przy okazji stosowania innych form terapii, błędem jest poleganie tylko i wyłącznie na fali uderzeniowej jako na jedynym i kluczowym sposobie zredukowania bólu.

Podjęcie walki z uporczywymi dolegliwościami bólowymi musi wiązać się przede wszystkim z edukacją pacjenta w zakresie podtrzymywania zmian, które wywołamy falą uderzeniową w miejscu problemu. Bardzo ważne jest zaangażowanie w ćwiczenia, mające na celu poprawę odżywienia w zajętej tkance oraz uelastycznienie struktur, które doprowadziły do zmian. Często stosujemy także aplikacje kinesiotapingu, które podtrzymają efekty zabiegu, odciążą skórę i powięź wokół problematycznego miejsca.

Należy pamiętać, że problemy, w których zazwyczaj decydujemy się na zastosowanie fali uderzeniowej (czyli głównie łokieć tenisisty, golfisty, ostrogi piętowe, zapalenia ścięgien, uszkodzenia mięśni) są problemami złożonymi i często zróżnicowanymi indywidualnie.

Literatura: P. Król, A. Franek. Fala uderzeniowa w leczeniu dysfunkcji układu narządów ruchu. Koszalin 2014

 

Zadaj pytanie
Chcesz zadać pytanie
naszym
fizjoterapeutom?
więcej...
  • Ruch Chorzów
  • Gomola Trans Airco
  • SUM
  • Paweł Urbańczyk
  • NZOZ
  • Wyższa Szkoła Bankowka
  • Silesia MTB
  • Corporate Wellness
  • AtakSport
Jesteśmy pierwszą w Chorzowie Katowicach i jedną z nielicznych na Śląsku Prywatną Praktyką Fizjoterapeutyczną. Tworzymy zgrany, doświadczony zespół fizjoterapeutów. Jesteśmy członkami wielu Towarzystw Naukowych - Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii (PTF), Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej (PTTS), Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS), Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji (PTR). Tworzymy centrum rehabilitacji na najwyższym poziomie, stosujemy najnowsze osiągnięcia z zakresu fizjoterapii, fizjologii i medycyny. Usprawnianiamy pod względem medycznym, fizycznym i emocjonalnym.