Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Na czym polega rehabilitacja po artroskopii kolana?

Na czym polega rehabilitacja po artroskopii kolana?

kolano

Rehabilitacja po artroskopii kolana stanowi istotny element powrotu do pełnej sprawności fizycznej pacjenta, który przeszedł przez delikatną, ale inwazyjną procedurę chirurgiczną. Artroskopia kolana to metoda diagnostyczna i lecznicza polegająca na wprowadzeniu do stawu kolana specjalistycznego narzędzia – artroskopu, dzięki któremu można ocenić stan chrząstki, więzadeł oraz ścięgien. W związku z tym rekonwalescencja po takim zabiegu wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Jak ona powinna przebiegać?

Wprowadzenie i pierwsze kroki rehabilitacji

Pierwszym etapem procesu rehabilitacji po artroskopii kolana jest okres bezpośrednio po zabiegu. Na tym etapie kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego oraz stosowanie się do środków ostrożności takich jak unikanie obciążania operowanego kolana i utrzymanie nóg w wyprostowanej pozycji.  Warto pamiętać, że każdy przypadek rehabilitacji po artroskopii kolana jest inny, dlatego metody leczenia oraz stopień zaawansowania ćwiczeń powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a jego postępy systematycznie monitorowane przez specjalistę. Rehabilitacją na Śląsku może zająć się m.in. Centrum Synergia.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Kluczowym elementem rehabilitacji po artroskopii kolana są ćwiczenia fizjoterapeutyczne, mające na celu stopniowe przywracanie pełnej ruchomości stawu oraz wzmacnianie mięśni. Trzeba zaczynać od prostych ćwiczeń izometrycznych – czyli takich, które polegają na napinaniu mięśni bez zmiany długości ich włókien. Przykładem mogą być ćwiczenia polegające na ściskaniu piłki rehabilitacyjnej między kolanami czy prostowanie nogi przy unieruchomionym kolanie.

Stopniowo, w miarę postępów rehabilitacji, wprowadza się bardziej zaawansowane ćwiczenia, takie jak podnoszenie prostowanej nogi, przysiad na jednej nodze czy marsz po równi pochyłej. Warto pamiętać, że proces rehabilitacji po artroskopii kolana może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i wymaga cierpliwości oraz systematyczności ze strony pacjenta. Należy mieć na uwadze, że proces ten powinien być prowadzony pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty lub lekarza w dziedzinie rehabilitacji. Zastosowanie się do zaleceń oraz wytrwałość w dążeniu do pełnej sprawności fizycznej są kluczem do sukcesu w rehabilitacji po artroskopii kolana.