Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Jak szybko wrócić do sprawności po artroskopii barku?

Jak szybko wrócić do sprawności po artroskopii barku?

blizny po artroskopii stawu barkowego

Artroskopia barku to zabieg, który pozwala odzyskać sprawność ruchową stawu. Wskazaniem do zabiegu jest wystąpienie schorzeń powodujących zapalenie kaletki podbarkowej, zwapnienie ścięgien stożka, uszkodzenie obrąbka stawowego, niestabilność barku i odczuwanie ciągłego bólu pomimo leczenia zachowawczego. Jak po każdej ingerencji w tkanki niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów fizykalnych, które pozwolą wrócić do pełni sprawności.

Czym jest artroskopia stawu barkowego?

Artroskopia stawu barkowego, inaczej wziernikowanie to zabieg, którego celem jest diagnostyka i leczenie choroby barku bez konieczności przeprowadzania ingerencji chirurgicznej. Podczas artroskopii lekarz ocenia kondycję stawu na podstawie podglądu z kamery, która wprowadzana jest do wnętrza barku pod znieczuleniem. W przypadku konieczności wykonania zabiegu dodatkowo wprowadza się mikronarzędzia, dzięki którym operator może dokonać niezbędnych korekt.

Rehabilitacja po artroskopii barku

Jak po każdym zabiegu, również po artroskopii pacjent musi wrócić do pełni funkcjonowania. W tym przypadku okres rekonwalescencji trwa nawet około pół roku. W pierwszej fazie zaleca się wykonie usztywnienia barku przy pomocy temblaka lub ortezy oraz stosowanie środków przeciwbólowych. Wskazanie jest też stosowanie zabiegów fizykalnych takich jak prądy TENS, magnetoterapia czy elektrostymulacja. Zabiegi te pobudzają pracę mięśni, redukują odczuwanie bólu i zwiększają zakres pracy stawu. W pełnej regeneracji barku po artroskopii pomocny jest też masaż tkanek głębokich. Zmniejsza napięcie i poprawia ukrwienie.

Zalety artroskopii barku

Artroskopia nie jest typowym zabiegiem chirurgicznym, co wpływa na szybkość regeneracji oraz odczuwanie dyskomfortu po zabiegu. Pacjent odczuwa mniejszą bolesność, a ze względu na niewielkie nacięcie na skórze nie ma dużej blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *