Kontakt

Przejdź do treści
Strona główna » Jak skutecznie leczyć ostrogi piętowe?

Jak skutecznie leczyć ostrogi piętowe?

ból pięty

Ostrogi piętowe powstają wskutek procesu zapalnego w miejscu, w którym kość piętowa łączona jest ze strukturą napinającą oraz rozluźniającą podczas chodzenia. Sprzyja temu niestety wiele czynników. Jakich dokładnie? Zachęcamy do lektury i poznania szczegółów w tym zakresie.

Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej?

Istnieje szereg czynników, które mogą powodować jej powstawanie. Jedne z nich jest otyłość, płaskostopie, a także długie siedzenie lub chodzenie. Do problemu może doprowadzić także chodzenie po twardej bieżni oraz noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia. W efekcie pojawia się ból, który można leczyć na kilka różnych sposobów.

W jaki sposób leczy się ostrogę piętową?

Leczenie wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowe znaczenie mają przede wszystkim zabiegi fizykalne, a także odpowiednio dobrane ćwiczenia. Jednym z takich zabiegów jest terapia falą uderzeniową, tj. nieinwazyjną  metodą, w przypadku której wykorzystuje się fale akustyczne o niskiej częstotliwości oraz jednocześnie wysokiej amplitudzie.

Taki zabieg trwa maksymalnie do kilkunastu minut, natomiast odczucia pacjenta to impulsowe uderzenia. Procedura ta zalecana jest nie tylko w przypadku ostrogi piętowej, ale również przypadłości takich jak łokieć golfisty lub tenisisty.

Leczenie ostrogi piętowej to dodatkowo proces wzmacniania mięśni. Wykonuje się także ćwiczenia rozciągające, które muszą być w odpowiedni sposób dobrane przez fizjoterapeutę.

Co z operacją?

Wielu pacjentów zadaje sobie też pytanie, czy ostrogi piętowe można leczyć dzięki zabiegom operacyjnym. Okazuje się, że dawniej były one wdrażane częściej, aniżeli obecnie, cechowały się jednak nierzadko zaostrzeniem bólu u pacjenta. Właśnie z tego powodu aktualnie częściej korzysta się z innych metod w tym zakresie.

Jak widać, skuteczne leczenie ostrogi piętowej jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego podejścia. Jedną z metod jest terapia falą uderzeniową, którą stosujemy również w ramach realizowanej przez nas działalności. Aby poznać szczegóły, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *