USG narządu ruchu

Współcześnie mamy do dyspozycji wiele badań obrazowych tj.: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, zdjęcie rentgenowskie oraz USG. W praktyce fizjoterapeutycznej najlepszym wydaje się być ultrasonografia układu mięśniowo – szkieletowego. Przewaga tego badania polega na możliwości oceny funkcji ruchowej pacjenta dzięki wykonywaniu w trakcie badania ruchu daną częścią ciała (badanie aktywne), czego nie możemy wykonywać w czasie innych przytoczonych badań.

USG narządu ruchu
USG narządu ruchu

Fizjoterapeuta obserwując obraz ultrasonograficzny jest w stanie wychwycić nieprawidłowości w ruchach poszczególnych tkanek względem siebie, jak również ocenić stopień urazu lub uszkodzenia mięśni, stawów, więzadeł oraz innych struktur. Dzięki możliwości powtarzania tego badania (brak opisanego negatywnego wpływu USG na organizm człowieka) można obserwować efekty leczenia oraz stopień gojenia się tkanek. Ostatnią dużą zaletą USG w fizjoterapii jest możliwość wykorzystania go w realnej terapii z pacjentem za pomocą tzw. sonofeedbacku. Pacjent w czasie terapii, korzystając dodatkowo z ekranu monitora, obserwuje jak wygląda jego mięsień w stanie napięcia i rozluźnienia co znacząco ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

W Centrum Synergia działa pracownia USG, gdzie można uzyskać dokładną analizę układu mięśniowo – szkieletowego, wykrycie ewentualnych uszkodzeń czy dysfunkcji.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!