Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna to pojęcie bardzo szerokie, które oznacza złożone działania dążące przede wszystkim do poprawy sprawności fizycznej i zapewnienie ulgi w bólu, który ma podłoże neurologiczne. Korzystać z niej mogą pacjenci z dolegliwościami o różnorodnych przyczynach – między innymi sprawdza się w leczeniu objawów współwystępujących z:

  • ostrym i przewlekłym zespole bólowym kręgosłupa,
  • zapaleniem nerwów obwodowych (rwa kulszowa, rwa ramienna),
  • polineuropatiami,
  • stanami po udarach mózgu (niedowłady, porażenia),
  • stanami po urazach kręgosłupa,
  • guzami mózgu i SM.

Zatem rehabilitacją neurologiczną obejmuje się zarówno pacjentów z najczęściej spotykanymi problemami bólowymi określanymi mianem dyskopatii kręgosłupa, jak i tych, którzy cierpią na schorzenia bardziej dotkliwe w konsekwencjach dla ich funkcjonowania: udary czy polineuropatie. W naszym ośrodku na Śląsku przykładamy wagę do tego, aby – dzięki indywidualnej pracy z każdym pacjentem – efekt terapeutyczny był szybki i trwały.

Rehabilitacja dyskopatii kręgosłupa

Pacjentom z dyskopatią, ostrymi zespołami bólowymi kręgosłupa czy bólami korzeniowymi (rwą kulszową) proponujemy kompleksową, indywidualnie zaplanowaną rehabilitację neurologiczną. Plan terapii obejmuje zazwyczaj wiele technik rozluźniających i przeciwbólowych, a także masaże lecznicze, nowoczesną fizykoterapię oraz odpowiednio ukierunkowaną terapię manualną. Wszystkie zajęcia i ćwiczenia dobieramy na podstawie wniosków wysnutych z uprzednio zebranego wywiadu oraz przeprowadzonych badań fizykalnych.

Rehabilitacja niedowładów i porażeń

W naszym ośrodku na Śląsku uczymy pacjentów aktywnie pokonywać swoje dolegliwości związane m.in. z udarami i urazami rdzenia kręgowego. Usprawniamy także osoby z guzami mózgu oraz te cierpiące na niedowłady i porażenia. W tym celu wykorzystujemy metody NDT Bobath oraz PNF.

Pacjentom, którzy cierpią z powodu konsekwencji poważnych zespołów klinicznych wpływających na funkcjonowanie ich układu nerwowego, proponujemy szeroko zakrojoną rehabilitację neurologiczną, dopasowaną do ich potrzeb i możliwości. Składa się ona z szeregu działań, których celem jest optymalizacja udziału i funkcjonowania danej osoby w społeczeństwie. Rehabilitacja neurologiczna wiąże się też z przywróceniem możliwie jak najwyższej jakości życia.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!