Kinesiology Taping

Metoda ta pod nazwą kinesiotaping rozwinęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku dzięki doktorowi Kenzo Kase, japońskiemu chiropraktykowi, który założenia metody oparł o zasady kinezjologii. Kinesiology Taping – polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Plaster Kinesiology Tape/K-Active Tape® jest wykonany z wysokiej jakości bawełny z warstwą 100% akrylu o kształcie sinusoidy. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość (w zakresie 130-140%) są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza i hipoalergiczny. Kinesiology Taping ma przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne. Aplikacje Kinesiology Tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

Kinesiology Taping to również ocena całego pacjenta, szukanie za pomocą testów screeningowych przyczyny dysfunkcji i bólu. Aplikacje plastrem Kinesiology wykonywane są po uprzedniej ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych. Efektem aplikacji jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy oraz aktywuje procesy samoleczenia.

Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego oddziaływanie za pomocą Kinesiology Tapingu na zmniejszenie restrykcji mięśniowo-powięziowych ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek. W Kinesiology Tapingu wykorzystuje się aplikacje: mięśniową, więzadłową, powięziową, korekcji powięziowej, limfatyczną i funkcjonalną oraz połączenia w/w technik w zależności od potrzeb terapeutycznych.

Zalety stosowania Kinesiology Tapingu

Zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry i mięśni

Usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne

Wspomaga pracę mięśni

Koryguje niewłaściwą pozycję stawu

Wpływ na funkcje mięśni

Kinesiology taping
Kinesiology taping

Wpływ na funkcje stawów

Wpływ na funkcje układu limfatycznego

Kinesiology taping

Zastosowanie Kinesiology Tapingu:

 • bóle kręgosłupa,
 • bóle kolan (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego),
 • dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka),
 • bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
 • stan po skręceniach i zwichnięcia stawów, paluch koślawy (Hallux valgus),
 • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa,
 • obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł,
 • poprawa propriocepcji (lepsza stabilizacja i koordynacja),
 • usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub szyciu ścięgna Achillesa),
 • podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu,
 • korekcja wad postawy (np. Skolioza),
 • blizny, krwiaki,
 • wskazania do drenażu limfatycznego – zaburzenia krążenia chłonki, obrzęki – występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży,
 • dysfunkcje spowodowane nieprawidłową pracą układu receptorowo – mięśniowego.

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!