stat4u

Pilates

O naszych zajęciach…
 
Nasze spotkania odbywają się w sali kameralnej, gdzie ćwiczy tylko kilka osób
(od 2 do 5), przez co każdy z uczestników traktowany jest indywidualnie. Ćwiczymy
w wygodnym sportowym stroju, bez obuwia (wystarczą skarpetki lub baletki), przy spokojnej muzyce. Nie uczymy się choreografii, nie narzucamy sobie szybkiego tempa – w zasadzie każdy ćwiczy we własnym rytmie, w którym potrafi się odnaleźć i precyzyjnie wykonać zadanie. Poznajemy poszczególne ćwiczenia, ich poprawne wykonanie oraz modyfikacje. Uczymy się pracy z własnym ciałem, koncentracji, prawidłowego oddechu.
Trening rozpoczynamy w pozycji leżącej, nie obciążającej kręgosłupa ani stawów.
„Na pilatesie” rozciągamy, napinamy i rozluźniamy mięśnie, korygujemy i doskonalimy swoją sylwetkę. Po zajęciach jesteśmy odprężeni, łatwiej oddychamy, czujemy „miłe zmęczenie”
i przypływ energii jednocześnie.
 
Pilates, to bardzo przystępna forma ruchu, którą gorąco polecam.
Zapraszam do udziału w naszych zajęciach!
 
Aleksandra Jantos
MP Pilates Mat Instruktor


 

Czym jest pilates?

Pilates to system ćwiczeń, który koncentruje się nie tylko na muskulaturze zewnętrznej, ale także na najgłębiej położonych mięśniach, oddechu oraz umyśle – doskonali elastyczność, siłę, równowagę ciała oraz stymuluje koncentrację i świadomość swojego ciała. Pilates, to praca z ciałem, która zaczyna się na podłodze, na macie, bez żadnych dodatkowych przyrządów. Później wzbogacana jest ćwiczeniami z akcesoriami uzupełniającymi system ćwiczeń.

Celem tej metody jest osiągnięcie właściwej równowagi mięśniowej, poprzez wzmacnianie mięśni słabszych i rozciąganie tych, które są zbyt krótkie. Prowadzi to do zwiększenia kontroli, siły i elastyczności ciała, bez obciążania stawów, pleców, które zostają wzmocnione i nie są narażone na typowe urazy spotykane w sporcie.
Pilates, to praca z ciałem, która zaczyna się na podłodze, na macie, bez żadnych dodatkowych przyrządów. Później wzbogacana jest ćwiczeniami z akcesoriami uzupełniającymi system ćwiczeń.
Na oryginalną metodę składa się ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi. Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. System ten jest ukierunkowany na poprawę elastyczności, siły, równowagi i świadomości swojego ciała.
Trening rozpoczyna się w pozycji leżącej, nie obciążającej kręgosłupa ani stawów.
 
                                                                                                                  
O twórcy metody Pilates
 
Twórcą tej metody jest Joseph Hubertus Pilates, (1880-1967, Dusseldorf, Niemcy).
 
 

1
. Joseph Pilates, twórca metody
 
W dzieciństwie był wątły i chorowity, cierpiał na astmę i reumatyzm. Jednak jego ułomność fizyczna nie odciągnęła go od sportu, wręcz przeciwnie – własne problemy zdrowotne były dla niego impulsem do tego, by poświęcić się studiowaniu ludzkiego ciała, aby osiągnąć fizyczną tężyznę oraz zdrowy umysł. Był tak mocno zdeterminowany, że udało mu się wypracować u siebie wzorcową sylwetkę i już w wieku czternastu lat pozował jako model do rysunków anatomicznych. Później wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zajął się boksem. Wreszcie do tego stopnia rozwinął swoje warunki fizyczne, że został artystą cyrkowym, a w końcu nawet instruktorem samoobrony w Scotland Yardzie. Nie zadowoliło go to jednak w pełni, zaczął więc praktykować jogę, narciarstwo, kulturystykę oraz wiele innych dyscyplin, dzięki którym rozwinął się jeszcze bardziej.
 
Po wybuchu I wojny światowej Pilates był internowany i podczas pobytu w obozie postanowił spożytkować nadmiar wolnego czasu na rozwijanie swojej koncepcji zdrowia i formy fizycznej, wykorzystując całe zdobyte do tamtej pory doświadczenie. Nauczył tej metody swoich towarzyszy niedoli, a wszyscy którzy z nim ćwiczyli przeżyli epidemie grypy która wybuchła w 1918 roku.
W ostatnich latach wojny pracował jako sanitariusz w szpitalu na wyspie Man. Wymyślił tweedy urządzenia do rehabilitacji, specjalne łóżka z przymocowanymi sprężynami i krążkami, które umożliwiały leżącym pacjentom ćwiczenie mięśni (był to pierwowzór urządzenia, które zostało później udoskonalone, a dziś znane jest pod nazwą cadillac i stanowi zasadniczy element tego systemu ćwiczeń). Lekarze zaobserwowali wtedy, że dzięki wspaniałemu wynalazkowi Pilatesa rehabilitacja wielu pacjentów przebiegła o wiele szybciej.
            Joseph Pilates, jak wielu innych, wyemigrował do stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu bardziej obiecującej przyszłości, niż ta, którą oferowała zniszczona przez wojnę Europa. To właśnie w Ameryce, razem ze swoją żoną Clarą, założył swój pierwszy zakład ćwiczeń metodą Pilates w Nowym Jorku.
 
 
Źródło:
Tekst: J. Rodriguez „PILATES dla każdego”.
Zdjęcie: www.pilates.pl
 
Zadaj pytanie
Chcesz zadać pytanie
naszym
fizjoterapeutom?
więcej...
  • Ruch Chorzów
  • Gomola Trans Airco
  • SUM
  • Paweł Urbańczyk
  • NZOZ
  • Wyższa Szkoła Bankowka
  • Silesia MTB
  • Corporate Wellness
  • AtakSport
Jesteśmy pierwszą w Chorzowie Katowicach i jedną z nielicznych na Śląsku Prywatną Praktyką Fizjoterapeutyczną. Tworzymy zgrany, doświadczony zespół fizjoterapeutów. Jesteśmy członkami wielu Towarzystw Naukowych - Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii (PTF), Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej (PTTS), Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS), Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji (PTR). Tworzymy centrum rehabilitacji na najwyższym poziomie, stosujemy najnowsze osiągnięcia z zakresu fizjoterapii, fizjologii i medycyny. Usprawnianiamy pod względem medycznym, fizycznym i emocjonalnym.