Kontakt

Przejdź do treści

Neuromobilizacje

Australijski fizjoterapeuta Dawid Butler po koniec XX wieku usystematyzował sposób oceny neuromechaniki struktur nerwowych (zdolności układu nerwowego do przystosowania się, adaptacji do ciągłych zmian obciążeń mechanicznych i pozycji ciała) oraz wypracował cały szereg technik służących poprawie przesuwalności tkanki nerwowej względem innych tkanek. Główną ideą metody leczenia poprzez neuromobilizacje jest diagnostyka układu nerwowego, w aspekcie wykrywania patologicznych napięć w i wokół struktur nerwowych oraz próba ich zlikwidowania poprzez bezpośrednie oddziaływania na nerw.

 
 
 
Neuromobilizacje
Neuromobilizacje

Wykorzystywane w tej metodzie techniki są niezwykle delikatne a równocześnie wyjątkowo skuteczne. Układ nerwowy jest jednym organem, który zaczyna się w obrębie czaszki i poprzez rdzeń kręgowy oraz odchodzące od niego nerwy kończy się drobnymi gałązkami w obrębie stóp i dłoni. Porusza się on i rozciąga podczas ruchów ciała, a jego specyficzna budowa i elastyczność umożliwia szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków biomechanicznych. Podczas poruszania kończynami nerwy zawsze przemieszczają się względem otaczających je tkanek, jak również pęczki włókien nerwowych względem osłonki. Zaburzenia tej ruchomości mogą być spowodowane przez osteofit, wypuklinę dysku, zbytnio napięty mięsień, bliznę lub zmiany zapalne dotyczące samego nerwu. Czynniki te mogą ograniczać prawidłową ruchomość nerwu względem tkanek go otaczających powodując ból, mrowienie, drętwienie czy osłabienie czynności mięśni. Stosując różne testy napięciowe poszczególnych nerwów, można zdiagnozować na którym poziomie w przebiegu danego nerwu jest dysfunkcja i z jakiej struktury pochodzi – czy ze stawu, z mięśni czy powięzi. Po dobrze przeprowadzonym teście napięciowym stwierdzającym zaburzenie, wystarczy przeprowadzić odpowiednią terapię uszkodzonej dysfunkcji, aby wszystkie wcześniej występujące dolegliwości minęły. Neuromobilizacje polegają na napinaniu nerwów przez odpowiednie kombinacje ustawień i trakcji, przeprowadzanym podobnie jak w testach napięciowych.

Neuromobilizacje są rodzajem terapii manualnej, w której na układ nerwowy działa się bezpośrednio, „przez pociąganie nerwu”, w celu usprawnienia jego elastyczności i ruchomości. Postępowanie takie ma na celu normalizację zakłóconej pobudliwości i intensywności procesów nerwowych, a przez to pełniejsze przekazywanie informacji w organizmie i usprawnienie procesów naprawczych, gojących. W konsekwencji neuromobilizacje to: leczenie w ostrych stanach zapalnych, ograniczenie patologicznych napięć tkanek kurczliwych, zmniejszenie bólu, normalizacja priopriocepcji a w końcu równowaga psychofizyczna. Oddziaływując na trakty nerwowe działa się pośrednio na wszystkie tkanki ciała ludzkiego, dlatego neuromobilizacje są coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem leczenia wielu dolegliwości zarówno kręgosłupa jak i kończyn. Stosowanie neuromobilizacji nie wyklucza innych rodzajów terapii, czasami stanowi cenne ich uzupełnienie a niekiedy jedyną możliwość leczenia schorzeń, przy których bezpośrednie oddziaływanie (dotyk, ruch) sprawia ból lub jest niemożliwe.

rehabilitacja

Chcesz zapisać się na wizytę?

Skorzystaj z formularza online aby zaplanować wizytę w dogodnym terminie!